Инфлацията във Венецуела от септември 2014 г. до септември 2015 г. достигна 141,5%, съобщи службата за финансова информация RNS.
Правителството на Венецуела обяви 60-дневно извънредно икономическо положение, за да се справи с влошаващата се криза в страната, предаде ВВС. Президентът Николас Мадуро ще управлява съгласно указ в продължение на два месеца.
Указът предоставя повече държавен контрол върху бизнеса, промишленото производство и електронните валутни сделки. Той включва увеличение на данъците и налагане на спешни мерки с цел плащане за социални услуги и внос на хранителни стоки.
Икономиката на Венецуела се е свила с 4,5% през първите девет месеца на 2015 г. Страната притежава най-големите в света петролни резерви, но резкият спад на цените на петрола през последните 18 месеца орязаха сериозно приходите с цели 60%.
Извънредното положение бе обявено часове преди президента Мадуро да направи изказването си за състоянието на съюза пред Конгреса за пръв път, откакто неговите дясноцентристки опоненти поеха контрола на законодателния орган. Президентът Мадуро и новият икономически министър Луис Салас смятат, че трябва да се защитят социалните програми, установени от предшественика му – президента Уго Чавес, от световния спад на цените на петрола. Според тях повишаващата се инфлация в страната и недостигът на основни стоки са били предизвикани от политически опоненти.
По данни на централната банка БВП на управляваната от социалисти страна е паднал с 7.1% през третото тримесечие на 2015 г.
Ситуацията във Венецуела придобива критичен характер на фона на дефицита на стоки, галопиращата инфлация и спада на доходите на държавата, обусловено от срива на цените на петрола, а също и от институционалната криза между изпълнителната и законодателната власт, след началото на работата на парламента, където мнозинство има опозицията, предаде БГНЕС.