По острието на бръснача в Газа: Може ли Русия да балансира добри отношения както с Израел, така и с Палестина?

18 май 2021, 14:58 часа 3077 прочитания

Благодарение на регионалното си влияние и на доверието и от двете воюващи страни, Москва вижда себе си в уникална позиция да повлияе на процеса на помирение между Израел и Палестина. Това е темата на журналиста Марк Епископос в The National Interest в публикация под заглавие The Gaza Tightrope: Can Russia Balance Good Relations with Both Israel and Palestine?

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Докато конфликтът в Газа ескалира, Кремъл върви по острието на бръснач, за да запази и разшири своята сложна мрежа от интереси в Близкия изток.

Израелските отбранителни сили затъват във все по-скъпа борба с Хамас и с Палестинския ислямски джихад (ПИД). Ерусалим тази седмица обяви, че са нанесени удари по 600 цели в ивицата Газа, включително съоръжения за производство на ракети и по няколко командири на Хамас. Израелският премиер Бенямин Нетаняху обеща да „извлече много висока цена от Хамас“, докато силите на Хамас продължават да нанасят удари по южен и крайбрежен Израел със стотици ракети с малък обсег. "Имаме много повече да ви дадем" - казал говорителят на Хамас Абу Обаида. „Решението да ударим Тел Авив, Димона и Йерусалим за нас е по-лесно от изпиване на чаша вода. Вашите технологии и убийства не ни плашат.“

Към момента на писането на статията, най-малко седем души са били убити в Израел, а още 113 са мъртви в Газа. Настоящите боеве между Израел и Хамас/ПИД са най-тежките от войната в Газа през 2014 г., но Йерусалим е изправен пред паралелна заплаха отвътре. Безредици, улични сбивания, грабежи и религиозен вандализъм избухнаха в цялата страна, тъй като палестинското малцинство в Израел се сблъска с полицията и дясно настроените националисти.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Продължаващият конфликт в Газа предизвика широка загриженост, но малко конкретни политически решения от международната общност. Администрацията на Байдън, обвързана с наследен от десетилетия ангажимент за сигурност на Израел, но изправена пред нарастващ натиск от гласовитото пропалестинско крило на демократичната партия, освен да призовава за прекратяване на бойните действия, се бори да формулира конкретна позиция.

В непрекъснатите си усилия да се позиционира като фактически лидер на мюсюлманския свят, турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че международната общност трябва да „даде силен и възпиращ урок на Израел“. Според изявление за пресата, публикувано от Анкара, Ердоган също проправи идеята за „сили за международна защита, които да защитят палестинците“, при скорошен телефонен разговор с руския президент Владимир Путин.

Междувременно Москва е изправена пред труден собствен избор и Кремъл стъпва внимателно. Администрацията на Путин, която положи големи усилия да изгради функциониращо регионално партньорство с Йерусалим след намесата на Русия в Сирийската гражданска война, се колебае да подкрепи всяка намеса или мирна инициатива, която може да се тълкува като външно враждебна към Израел. В същото време Русия - за разлика от САЩ и Европейския съюз - не признава Хамас като терористична организация и преди това е приемала негови делегации да обсъдят усилията за мир. Благодарение на регионалното си влияние и на доверието от двете воюващи страни, Москва вижда себе си като уникална позиция да повлияе на процеса на помирение между Израел и Палестина. Дмитрий Мариасис, член на известния руски мозъчен тръст Valdai Discussion Club, каза пред руската медия Lenta, че Русия „се радва на приятелски отношения с двете страни на конфликта. Ако Русия използва тези контакти правилно, тя може да укрепи позицията си."

Въпреки това Кремъл няма нито желанието, нито, може би, средствата, за да поеме инициативата при формулирането и налагането на мирни условия в Газа. Вместо това Москва се стреми да използва влиянието си в контекста на по-широко мирно споразумение, посредничество на работна група от великите сили и международни организации.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Руският външен министър Сергей Лавров миналата седмица призова за спешно заседание на Близкоизточния квартет, съставен от ООН, САЩ, Европейския съюз и Русия, за разрешаване на кризата в Газа. „Днес стигнахме до общоприетото мнение, че най-належащата задача е да свикаме четворката на международните медиатори“ - казал той по време на съвместен брифинг с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, добавяйки, че „вярваме на генералния секретар като координатор на квартета." На заседанието на руския Съвет за сигурност Путин предложи категорична оценка на дела на Русия в продължаващия конфликт: „Бих искал да помоля колегите си да коментират настоящата ситуация в Близкия изток, имам предвид ескалиралия палестино-израелски конфликт - това се случва в непосредствена близост до нашите граници и пряко засяга интересите ни по сигурността”.

В съответствие с фокуса си върху мултилатерализма в Близкия изток, руското външно министерство предложи разширяване на четворката в нов формат „4 + 4 + 2 + 1“; т.е. първоначалните четири членове, плюс Египет, Йордания, ОАЕ и Бахрейн, плюс Израел и Палестина, плюс Саудитска Арабия. Включването на Риад, обясни Москва, се основава на мирния план на Саудитска Арабия от 2002 г. на Арабската мирна инициатива (АПИ). Турция очевидно липсва в новия предложен формат на Русия, може би отражение на факта, че Москва - за разлика от Анкара - не се опитва да наложи наказателен мир на Израел. Пропускът на Турция също се случва на фона на нарастващо напрежение във връзка с продължаващата военна подкрепа на Анкара за Азербайджан през Втората война за Нагорни Карабах. Президентът Ердоган заяви по-рано тази седмица, че Турция ще подкрепи Палестина толкова силно, колкото „борбата на Азербайджан за освобождаване на окупираната земя Нагорни Карабах“ - добавяйки, че Турция няма да толерира „агресията на Израел“, дори „целият свят да си затвори очите за това."

Докато Москва взема скалпел към сложния процес на палестино-израелско помирение, тя го прави при продължителни консултации с палестински пратеници. Палестинският посланик в Москва Абдел Хафиз Нофал прогнозира с увереност, че Русия може справедливо да препредаде интересите на Палестина на Израел. „Нашите руски приятели знаят нашата позиция“ - казал Нофал. „...Русия защитава нашите интереси. И както каза моят колега, йорданският посланик, Русия се радва на силна връзка с Израел, затова Русия може да повлияе на Израел." Независимо дали е точна или не, оценката на Нофал може да се тълкува като надежда за продължаващи усилия за деконфликт; палестинската страна е по-вероятно да стигне до масата за договаряне и да приеме резултата от бъдещите преговори, ако смята, че нейните интереси са представени.

Авторът Марк Епископос е репортер по националната сигурност за The National Interest.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес