Проведените на 13 януари избори за нов патриарх в Пловдивска, Великотърновска, Силистренска и Западноевропейска епархия все още не са признати от Светия синод.
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Светият синод не е узаконил изборите за епархийски представители в Силистренска епархия, защото преписката още не е предадена, в Западноевропейската, защото има пропуски в документацията, а в Пловдивска и Великотърновска, защото документите са адресирани не до наместник-председателя митрополит Кирил, а до Светия синод. Тези четири случая ще бъдат разисквани в понеделник, 21 януари, на разширено заседание на Синода, предаде БНТ.
В неделя, 13 януари, бяха избирани свещениците и миряните, които ще гласуват за нов патриарх на 24 февруари. Светият синод не уважи и жалбите на свещеници от Трънско и Самоковско, че изборите са проведени противоуставно и трябва да бъдат касирани.
Синодът не е уважил отворено писмо на трима свещеници от Трънско срещу изборите, защото възражение можели да правят само епархийските избиратели. По тази причина не е уважена и жалбата на отец Петър от Самоков. Той искаше касиране на избора, защото списъкът с достоизбираемите беше изготвен само от митрополит Кирил. Според Светия синод мандатът на отец Петър като избирател е изтекъл.
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
В понеделник се очаква да се определи датата, на която Синодът трябва да избере с тайно гласуване тримата кандидати за патриарх. Последната възможна е 17 февруари. Засега никой митрополит официално не е изпратил писмо, че отказва да бъде избиран.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)
Редактор: Ивайло Петров