"Мирът е възможен само тогава, когато няма агресия. В продължение на 80 години Европа и Западният свят изградиха мир чрез сътрудничество и взаимно доверие. Мирът е тогава, когато от небето не падат бомби, когато дроновете не убиват хората в домовете им. Мирът означава да живееш в собствения си дом, да си господар на собствената си земя, да планираш бъдещето си. Мирът означава да спреш и да накажеш агресора. И да го принудиш да се придържа към международното право. Към правилата, които бяха приети след Втората световна война".
Това коментира посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук по повод бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. По думите й на практика за Украйна мирът означава не само прекратяване на военните действия, но и възстановяване на териториалната цялост. "Важно е да се разбере, че кремълският режим не се ограничава само с окупация на украинските територии. Всъщност съвременна Русия в момента се опитва да възстанови предишното си имперско влияние и да преразпредели сферите на влияние в Източна Европа", каза тя пред БНР.
На въпрос защо до този момент преговорите с посредничеството на САЩ не доведоха до примирие, Илашкук каза: "Всъщност има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия, кремълският режим. Украйна се съгласи за прекратяване на огъня без никакви условия, демонстрирайки готовността си за мирно споразумение. Украйна и украинците копнеят за мир най-много. Въпреки това Кремъл вече почти два поредни месеца осуетява преговорите, поставяйки много свои предварителни условия и категорични искания, които не прикриват агресивните му амбиции. Докато агресорът не е готов да говори на езика на закона, постигането на истинския мир ще бъде невъзможно. Езикът на силата, езикът на оръжията, езикът на изнудването, езикът на терора, убийствата и изтезанията – не говори за мира, нито за пътя към него. Москва се опитва да наложи на света свои условия, което на практика би означавало да приемем и да определим най-голямото и най-мащабното международно престъпление от 1945 година насам", каза още тя.
Снимка: БГНЕС
Кои от отстъпките, предложени на Украйна, са недопустими?
На този въпрос, украинската посланичка обясни: "За украинците след 12 години война, в четвъртата година от пълномащабната варварска война на Русия, отстъпки, които предвиждат загуба на територии, отказ от суверенитет или право за самоотбрана, са абсолютно неприемливи. За нас са неприемливи и предложения, които противоречат на действащата конституция на Украйна. Украинската държава категорично не приема хибридната формула за "мир", която би фиксирала окупацията на част от нашата земя. Това би ограничавало избора ни за по-нататъшно развитие, членство в ЕС или НАТО, или справедливи искания за наказването на руските военнопрестъпници. Злото трябва да бъде наказано. Престъпниците трябва да носят отговорност. Мирът трябва да е справедлив. В името на всички, които платиха с живота си в неравната битка", каза тя.
Още: Нови общи санкции от САЩ и най-силните в ЕС срещу Русия ако не иска 30 дни примирие (ВИДЕО)
По повод колебанията в преценката на американския президент Доналд Тръмп за ситуацията, тя коментира: "Преди всичко, искам да подчертая, че за Украйна САЩ, както и Европейският съюз, както и нашите партньорски страни на Изток и Юг, остават изключително важни в проукраинската международна коалиция, в съвместните ни усилия да спрем държавата агресор. И затова активният диалог, консултациите, именно във формата на взаимна координация, са много важни за съвместните ни усилия. Наистина смелостта на украинските воини на фронта, техният героизъм при защитата на украинската земя постигат резултати само при условие на значителна практическа помощ от нашите партньори. Става дума за въоръжение, оръжие и техника. И ние очакваме продължаване и увеличаване на обема на тази помощ. В крайна сметка силната украинска армия е гаранция, че руските окупатори няма да настъпят на запад и няма да се доближат до границите на ЕС. За Украйна е много важно да продължи ползотворният и конструктивен диалог с ръководство на САЩ".
Още: Мерц изненада: 30-дневно примирие в Украйна е възможно още от този уикенд
Полезните изкопаеми
По повод подписаното споразумение между Вашингтон и Киев за украинските полезни изкопаеми и дали то би дало сигурност или дори защита на Украйна от руските атаки, Илашчук сподели:
"Подписаното споразумение за полезните изкопаеми със САЩ е стратегическа стъпка в двустранните ни отношения. Това споразумение създава възможност за инвестиции в Украйна, значително модернизиране на производството и модернизиране на юридическите практики. Споразумението предвижда създаване на инвестиционен фонд, възможност за инвестиране в Украйна и възможност за взаимна изгода от сътрудничеството.Това е партньорско споразумение. Да, то не предвижда механизъм за сигурност, но укрепва връзките с ключовия съюзник и повишава интереса към стабилността в Украйна. Освен това споразумението отваря възможности за защита на бъдещи американски инвестиции, включително чрез укрепване на противовъздушната отбрана на Украйна".
Още: От украинското посолство се оправдаха - не само Пеевски, Борисов и Петков също получили медал