Експерт: Вдигането на пенсиите може да ни попречи за еврозоната

23 септември 2021, 23:25 часа 5727 прочитания

Повишаването на пенсиите няма да се отрази на инфлацията в България, но ще има дългосрочен ефект върху амбициите на страната да влезе в еврозоната, защото води до ръст на дефицита. Това каза Никола Янков, управляващ партньор в Expat capital, в студиото на „Светът е бизнес“ по Блумбърг тв.

Още: Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за България

Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години

Докато през последните месеци цените на основните метали и нефта са се понижили, цените на газа и въглищата остават високи. Причина е, че основните потребители – Китай и Индия - са повишили потреблението си. Производителите и играчите все още не са готови да направят промяна, въпреки фискалните стимули.

„Зелената сделка или политиката за конвертирането на икономиката към възстановяеми източници засега е повече политическо говорене и по-малко икономика“, каза Янков. Той посочи, че инфлацията в момента е около 3%, като не очаква сериозно повишение, като прогнозира задържане и дори спад в цените в следващите няколко месеца.

Влизането на България в еврозоната е от стратегическо значение, защото ще я постави на масата с големите играчи в Европа. Засега България стои извън този кръг. Същевременно Европейският съюз "само си търси повод да не ни допусне". България трябва да е проактивната страна в този процес. За това е от изключително значение българските политически партии да заявят ясна позиция по въпросите за евроинтеграцията. Като повод България да не бъде приета в еврозоната Янков вижда ръста на дефицита на бюджета след повишаването на пенсиите.

Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима

Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро

Популистка мярка, която Янков определя като икономически неразумно поведение. Той отчита като пропуск това, че средства от бюджета не са били инвестирани в бизнеса и то в сфери, които биха довели до икономически ръст. България може да изгуби 12-те милиарда лева от Плана за възстановяване и развитие, защото е последната държава, която не го е изпратила. Причината за това се крие в отказ от поемането на политическа отговорност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес