Парижката мирна конференция е свикана във Версай, Париж, на 18 януари 1919 година след края на Първата световна война. Председател е Жорж Клемансо. Участват американският президент Удроу Уилсън и английският министър-председател Лойд Джордж.
Датата не е избрана случайно - през 1871 година в същата зала е провъзгласено обединението на Германия.
На конференцията се разглеждат мирните договори със страните, загубили войната - Германия, България, Австро-Унгария и Османската империя. Обсъжда се устройството на света след войната. Сключени са следните договори:
Версайски договор - с Германия
Сен-Жерменски договор - с Австрия
Ньойски договор - с България
Трианонски договор - с Унгария
Севърски договор - с Османската империя
Конференцията приключва през 1920 година.
Главна роля на конференцията играят Франция, Великобритания и САЩ. Съветска Русия не е поканена да участва. На Парижката мирна конференция 1919-20 е взето решение за създаване на Общество на народите (ОН) и е приет неговият устав, включен като съставна част в мирните договори. Подготвените от Парижката мирна конференция 1919-20 мирни договори заедно със споразуменията, приети на Вашингтонската конференция, са основа на версайско-вашингтонската система.
Конференцията налага тежки условия на победените и не успява да наложи стабилен световен ред. По-късно това ще доведе до избухването на Втората световна война.