Иновативният проект е собственост на Главболгарстрой
Строителният холдинг „Главболгарстрой“ официално представи проекта си MOBICCON-PRO за ефективното използване на първичните суровини в строителния сектор. Инсталацията за преработка на инертни строителни отпадъци и отпадъци от разрушения, локализирана в София, е предназначена за рециклиране на материалите директно на място. Иновативните строителни продукти, създадени от рециклирани фракции, са част от усилията за промяна на съществуващите строителни практики към устойчиви такива.
Проектът е финансиран със средства от ЕС в размер на 9,5 млн. евро по линия на програма "Хоризонт Европа" и се изпълнява в сътрудничество с български и чуждестранни университети и научни институти.
На събитието присъстваха еврокомисарят за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и министърът на околната среда и водите Манол Генов.
Инж. Камен Пешов, Председател на Надзорния съвет на Главболгарстрой Холдинг; Лауренциу Плошану, Вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия; Томислав Дончев, Заместник-министър-председател и министър на иновациите и растежа; Манол Генов, Министър на околната среда и водите; инж. Илиян Терзиев, Председател на Управителния съвет на Камара на строителите в България и Цветелина Пенкова, заместник-председател на Комисия по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент.
„През юни ще бъде открита нова схема по програма "Хоризонт Европа" за изработване на решения за вторично използване на излезли от употреба отпадъчни материали“, каза еврокомисарят. Тя посочи, че по програма "Хоризонт Европа" вече са инвестирани 151 млн. евро в иновативни решения, а през юни ще бъде открита нова схема, която ще бъде за 48 млн. евро за изработване на решения за вторично използване на излезли от употреба отпадъчни материали.
"Този проект е ценен по две основни причини, защото е нагледен пример затова как опазването на околната среда, зелената сделка и конкурентоспособността, т.е. и частният сектор могат да вървят ръка за ръка. Също така показва, че частният сектор и науката - университетите, академиите на науките, могат да работят заедно, за да постигат една цел в услуга на гражданите. Другото ценен този проект, е, че той създава мрежа и връзки, защото в него участват много държави", отбеляза еврокомисарят.
Според вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев живеем във времена, когато всички зелени теми са важни.
Той смята, че за последните 15 години България е извървяла дълъг път.
„Към 2010 г. в България имаше само три системи за управление на отпадъците по европейски стандарт. България извървя път и по отношение на кръговата икономика и вече сме напреднали с рециклирането на стъкло, метал, хартия, но все още имаме път да извървим по отношение на дърво, текстил и на строителни отпадъци. Умните общества не пилеят ресурси и не си замърсяват околната среда, и аз предпочитам да сме в състояние да натоварим на 100% това съоръжение, отколкото да запълваме със строителни отпадъци деретата“, каза Дончев.
По думите му кръговата икономика ни позволява да превръщаме отпадъка в ресурс, в суровина, което освен зелена тема, означава и икономически ползи.
За проекта
MOBICCON-PRO е международен изследователски проект в областта на кръговата икономика в строителния сектор, финансиран по програмата „Хоризонт Европа“ на ЕС. Целта на проекта е да разработи, въведе и демонстрира иновационни кръгови решения за възстановяване на ресурси от строителни отпадъци и отпадъци от разрушения и да намали потреблението на първични строителни материали чрез прилагане на селективно разрушаване, новаторско рециклиране и производство на висококачествени рециклирани и иновативни строителни материали и продукти.
Проектът се разработва и развива от консорциум от 10 европейски организации, начело с "Главболгарстрой". В него участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия. Българският строителен холдинг играе водеща роля в проекта, като координира и управлява ключови дейности, включително разработването на иновативни технологични решения за рециклиране и създаването на нови строителни продукти и материали за последващо тестване и валидиране. Компанията е основен двигател в интеграцията на принципите на кръговата икономика в строителството в страната и в региона на Югоизточна Европа и активно участва в сътрудничеството с международните партньори за постигане на устойчиви решения в сектора.