Тази вечер Париж, който "плава, но не потъва" отдава дължимото на София, която "расте, но не старее". С тези думи министърът по европейските въпроси на Франция Бернар Казньов се обърна към посетителите на откриването на изложбата "Париж 1900", предаде БГНЕС.
Още: "Радев иска да суспендира Конституцията": Позиция на 40 преподаватели по право
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Участие в церемонията взе президентът Росен Плевнелиев, който преди това се срещна за кратко с Казньов в една от залите на Националната галерия за чуждестранно изкуство. През това време голям брой франкофони и почитатели на изобразителното изкуство изпълниха входа на галерията, както и малката градина пред нея.
Тази изложба свидетелства за дълбочината на отношенията в областта на културата между нашите две столици, тя спокойно може да бъде наречена "Париж - София 1900", каза още Бернар Казньов. "Това е най-значимата изложба на чуждестранно изкуство, някога организирана в България", заяви той с присъщото за французите самочувствие.
България ще бъде гост на Париж, в момента се подготвя изложба на тракийско изкуство, и която ще бъде представена в Лувъра през пролетта на 2014 г., каза още Казньов. "Други проекти се подготвят съвместно с театъра Шанз-Елизе, с Парижката гранд опера. Така вашата много красива страна ще заеме своето място в мислите на моите сънародници", допълни той.
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Президентът Плевнелиев от своя страна благодари за възможността до български майстори като Иван Мърквичка, Антон Митов и Никола Михайлов да бъдат поставени световни творци като Реноар и Роден. "Това е изключително доказателство, че българските творци в началото на ХХ век. се нареждат до най-добрите представители на европейското изкуство", допълни той.
Тази изложба поставя началото на осъществяването на много други амбициозни проекти. Той определи предстоящата изложба на родно изкуство в Лувъра като изключително събитие в контекста на дългогодишните културни традиции между България и Франция, израз на приятелство и взаимно доверие.
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
Да излага творби в Париж е мечта на всеки художник, както е мечта на всеки един министър на културата да вижда произведения от своята страна да бъдат показвани в "Столицата на изкуството", допълни министърът на културата Вежди Рашидов. София също се превръща в страна на музеи, домакин на някои от най-добрите чуждестранни колекции, каза още той.
В рамките на изложбата "Париж 1900" са представени 141 творби от колекциите на галерия "Пти Пале", съчетани с произведения от френските колекции на Националната галерия за чуждестранно изкуство, както и картините на майсторите на българската живопис, украсявали българския павилион на Световното изложение в Париж през 1900 година, наречено "Изложението на века".
Проектът, заемащ централно място в културната програма за 2012-2013 година на посолството на Франция, е едно от най-престижните културни събития, организирани от Франция в България след представянето на пълната колекция от скулптури на Едгар Дега (2010-2011) и Архивите на Планетата от Музея "Aлбер-Кан" (2011-2012).
Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)
Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира
Редактор: Десислава Симова