6 от най-мръсните и трудни за почистване места в кухнята

23 май 2021, 15:37 часа

Казват, че кухнята трябва да е чиста като операционната. Нека да видим как това твърдение се вписва във вашата кухня. Ето шест места за проверка и почистване.

Още: Бионсе сподели техниката си за сбъдване на желания

Още: Това растение пази дома ви от завист и зли очи

Рафтовете в хладилника

Почиствайки кухнята, домакините не гледат често в пластмасовите тави на хладилника. Но те натрупват малки остатъци от гниещи продукти.

Необходимо е контейнерът за съхранение на плодове и зеленчуци да се измива поне веднъж месечно с топла сапунена вода и сода. Тогава рафтовете в хладилника ще бъдат не само чисти, но и без неприятни миризми.

Още: Защо жените не стават суши майстори? Отговорът ще изненада мнозина

Още: Класиката на класиките: Трик номер едно за домашното пържено кюфте

Гъби и парцали

Рекордьорите по количество мръсотия и патогенни микроби са кухненски парцали и гъби за съдове. Незаменимите помощници в кухнята събират бактерии и плесени по време на продължителна употреба.

Следователно е необходимо да ги сменяте редовно, на всеки 10-14 дни, за да спомогнете за поддържането на чистотата в кухнята и здравето в семейството.

Мивка

Още: Стихотворение на деня, 10 май, от Елисавета Багряна

Още: 10 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Обикновената кухненска мивка може да се превърне в огнище на инфекция. През целия ден в нея се натрупват хранителни частици след измиване на съдовете. Според американски изследователи, бактерии като листерия, салмонела и ешерихия коли могат да бъдат намерени по стените на мивката. За висококачествена и чиста повърхностна обработка на мивката трябва да използвате отделна гъба с антибактериален разтвор. След това избършете мивката с хартиена кърпа.

Сифон

Сифонът под мивката също е източник на опасни микроорганизми. Трябва да се почиства редовно, така че натрупаните примеси да не причиняват заболявания. За да го обработите, достатъчно е да вземете сода, да я излеете в канализацията и след това да я залеете с оцет.

Дъски за рязане

Просто изплакване с вода и пяна няма да е достатъчно. Изисква се по-задълбочено почистване:

• Измийте кухненската дъска под течаща вода и оставете да изсъхне.

• Натрийте обилно със сол (помага за премахване на частиците и миризмите на храната).

• Натрийте дървената повърхност със сока от лимон, разрязан наполовина.

• След това можете да избършете дъската с оцет или пероксид. Продуктите са безопасни за дърво и имат отлични почистващи свойства.

Когато дъската за рязане е суха, върху повърхността може да се нанесе слой минерално масло. То ще запълни пукнатините и ще предотврати размножаването на бактериите.

Вътрешна част на чекмеджетата

Големи количества прах и боклуци се натрупват във вътрешността на кухненските рафтове и кутии, създавайки най-добрите условия за бактерии и инфекции.

Като ги третирате с разтвор на оцет и след това, избърсвайки ги с чиста кърпа, можете лесно да се справите с мръсотията и да предотвратите растежа на гъбички.

Кофа за отпадъци

Много е удобно да сложите боклука в торба и да го сложите в кофа. След това просто трябва да го смените с нов и да извадите стария.

Но не забравяйте редовно, поне веднъж седмично, да измивате външната и вътрешната страна на кофата, като използвате дезинфектант.

Извършвайки периодично такива прости действия в кухнята, вие не само ще можете да я поддържате чиста и подредена, но и ще осигурите здравето на себе си и близките си, предпазвайки ви от различни бактерии и микроби.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес