Яденето на ферментирали храни крие неочаквани ползи

18 октомври 2021, 10:49 часа

Ферментиралите зеленчуци, освен че са наш спътник през зимния сезон, имат и свойството да елиминират токсините от тялото ни. Не трябва да прекаляваме с тях, но пък честата им и умерена консумация може да ни доведе някои ползи:

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 юли /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 1 юли /валутен калкулатор/

Дивите бактерии се настаняват в зеленчуците още при отглеждането им, но плюс е, че те могат да съществуват и в солена вода и по този начин ние ги запазваме за себе си. Когато попаднат в такава среда, тези бактерии започват да консумират растителни захари, да се размонажават и след това да отделят млечна киселина. По този начин те не позволяват да се развият гъбички, паразити и патогенни бактерии.

Чрез ферментиралите храни вие може да прогоните паразитите от червата си. Чревната микрофлора е истински значима за здравето ни, защото ако тя не е наред, може да се появят някои сериозни заболявания – рак, диабет, астма, алергии, затлъстяване, автоимунни заболявания, психични разстройства и др.
Както вече споменахме, ферментиралите храни имат способността да премахват токсините от тялото, както и тежките метали. Ако развиете хронично заболяване, диабет, заслъстяване, отпадналост – това е индикация за прекалено много натрупани тежки метали в организма. 

Полезните бактерии в състава им се борят успешно с над 100 болести. Наблюдаваме подобряване на храносмилането, превенция срещу рак, подсилване на имунитета, намаляване на възпаленията. 
Ето и една рецепта, която би ви помогнала:

Още: Стихотворение за 1 юли от Елисавета Багряна

Още: Какво привлича комарите най‑много към нас

Ферментирали моркови с джинджифил

За рецептата ще са ви необходими продуктите:
1 л настъргани зелени моркови;
1 супена лъжица настърган пресен джинджифил;
1 супена лъжица морска сол;
4 супени лъжици млечна суроватка.
Държим да кажем, че ако не можете да си набавите суроватката, може да добавите още 1 лъжица сол вместо нея. 

Начин на приготвяне:

Като за начало измиваме добре всички продукти, преди да ги настържем. Смесваме всички съставки в подходящ съд и ги изстискваме добре. Може да използваме ръцете си, както и чук, за да извлечем възможно най-голямо количество сок. Пълним сместа в стъклено шише или бурканче, покриваме сместа с лист зеле и затваряме плътно буркана/шишето. 
Сокът трябва да покрива добре всички съставки и да има поне 2 см течност над тях. С тази част сме готови, оставяме бурканчетата за три дни на стайна температура – някъде, където не ги грее директна слънчева светлина и където няма да ни пречат. След като изминат тези дни, пренасяме бурканчетата на сухо и хладно място – ако имате мазе, то е най-добрият вариант. Ако ли пък не – оставете ги на мястото, което сте предвидили за зимнина.

Още: 1 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Защо лавандулата е смъртосна за котките?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес