Много европейски политици не вярват, че Русия е готова да се съгласи на прекратяване на огъня срещу Украйна. Нещо повече, руският диктатор Владимир Путин иска да завземе Одеса, за да лиши Украйна от достъп до главното ѝ пристанище, пише Financial Times, като се позовава на високопоставен служител. Според него стопанинът на Кремъл смята, че тя е "исторически руски град" - затова превземането на черноморското пристанище било "основната цел" на войната срещу Украйна.
Русия и претенциите ѝ към Одеса до момента
Режимът в Москва официално изрази претенции към Одеска област, където живеят десетки хиляди българи, през април тази година. Тя е била руски град в продължение на два века от историята си, но сега "преобладаващото мнозинство от жителите ѝ не желаят да имат нищо общо с украинските власти", твърдеше тогава в интервю за контролираната от властта агенция ТАСС съветникът на руския президент Николай Патрушев.
Още: Русия официално изяви претенции за Одеса, където живеят десетки хиляди българи
Въпреки неуспехите на Кремъл в посока Одеса той запазва плановете си за завладяване, твърдяха по-рано пред „Комерсант“ участници в годишната среща на Владимир Путин с представители на едрия бизнес. Тя се проведе през март 2025 г. Според източниците на бизнес изданието самият диктатор е разказал на членовете на Руския съюз на индустриалците и предприемачите за евентуално настъпление към града.
Според диктатора подобен сценарий би бил възможен, ако при обсъждането на мирно споразумение Украйна откаже да признае окупираните Крим, Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска област за руски.
Още: Путин получава Одеса от Тръмп: Съсипваща ирония от Украйна към намеци на The New York Times
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.
Снимка: Getty Images
Защо Путин бълнува за превземането на Одеса?
По-рано военният експерт и бивш служител на Службата за сигурност на Украйна Иван Ступак заяви, че руският диктатор Владимир Путин крои планове за превземането на Одеса, тъй като иска да отреже достъпа на Украйна до Черно море. Това ще помогне на ръководителя на Руската федерация и за бързото решаване на въпроса с проруския анклав в Молдова - непризнатото от международната общност Приднестровие, граничещо с Одеска област, смята той.
Още: Без една рубла, без дори копейка: Руският анклав в Молдова се срива финансово
Според Ступак, цитиран от УНИАН, Русия няма да може да завладее Одеса. Той отбеляза, че преди пълномащабното нахлуване в Украйна такъв сценарий е можело да се допусне, но сега това е трудна задача за руснаците.
Съюзниците трябва да увеличат подкрепата за Украйна: тя ще издържи само 6 месеца в противен случай
Сега Financial Times отбелязва, че едно от основните постижения на срещата на върха на НАТО в Хага е, че Алиансът отново се е съсредоточил върху сдържането на Русия. Съюзниците се договориха и за увеличаване на разходите за отбрана, което намалява напрежението между Европа и САЩ. Те ще трябва да покачат военните разходи до минимум 5% от БВП до 2035 г. - това се отнася до всяка държава членка.
Още: НАТО угоди на Тръмп: 5% от БВП отиват за отбрана
Освен това президентът на САЩ Доналд Тръмп се срещна с украинския си колега Володимир Зеленски в кулоарите и срещата между двамата е преминала "добре", посочва FT.
Въпреки това, докато Украйна се справя по-добре в дипломатически план, войната сякаш се влошава. Някои лидери от НАТО се опасяват, че ситуацията на фронта може да стане значително по-лоша до есента. Това би било много по-значимо от всички ангажименти на хартия, поети в комюникето на Алианса от миналата седмица.
Снимка: ДСНС-Украйна
Изданието споделя, че военните оценки показват, че както руските, така и украинските въоръжени сили се приближават до точката на изтощение. Русия обаче вероятно ще може да поддържа сегашното си ниво на операции още една година, докато Украйна може да достигне предела на възможностите си в рамките на шест месеца, освен ако не получи значителна военна подкрепа.
Освен това Украйна изпитва проблеми с броя на войниците, допълва изданието. Анализаторите са единодушни, че по време на войната Русия е загубила повече от един милион войници - убити или ранени. Загубите на Украйна също са големи.
Още: Жертвите на войната в Украйна вече са 1,4 милиона. Коя армия губи повече?
Подчертава се, че Русия е засилила и въздушните нападения срещу Украйна, което подкопава бойния дух на украинците. Без ясна визия за победа над нападнатата страна може да се спусне "чувство на безнадеждност".
Няколко западни официални лица заявиха пред репортери, че Украйна може да загуби още повече територии без допълнителна военна подкрепа, като предупредиха за риска от "катастрофален провал", ако украинската армия бъде доведена до краен предел и не получи по-голяма военна и финансова помощ от съюзниците си.