В българските училища в чужбина ще се учи български език, литература, история и география

11 септември 2015, 10:52 часа 5014 прочитания

Българските училища в чужбина ще провеждат обучение по български език и литература, история и цивилизации и география и икономика в частта им, отнасяща се до историята и географията на България. Депутатите приеха текста от Закона за предучилищното и училищното образование със 78 гласа "за",1 "против" и 15 "въздържали се", предаде "Фокус".

Българските училища в чужбина се създават и осъществяват дейността си на територията на друга държава в съответствие с този закон и при условията на международни договори, по които Република България е страна.

Българските училища зад граница се създават от организации на българи, живеещи извън Република България, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава за извършване на културно-образователна дейност или организирани към дипломатическите и консулските представителства на Република България. Училищата провеждат обучение по учебните предмети „Български език и литература”, „История и цивилизации” и „География и икономика” в частта им, отнасяща се до историята и географията на България. Всички училища осигуряват общообразователна подготовка и разширена подготовка, като Обединените училища може да осигуряват и професионална подготовка; Средните училища осигуряват и профилирана подготовка и/или професионална подготовка; Профилираните гимназии осигуряват и профилирана подготовка, а професионалните гимназии осигуряват и професионална подготовка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес