Лидерите на политическите сили в парламента на Белгия отхвърлиха предложението за премахване на безплатните бира и вино, предлагани в сградата на законодателния орган, съобщи интернет изданието EUobserver.
Още: Ще се защитават една друга: Германия и Великобритания подписаха отбранителен пакт
Още: Зеленски и Тръмп готвят "мегасделка"
„Безплатният алкохол за депутатите беше въведен в края на 90-те години, за да не излизат по заведения по време на дебати”, пише БГНЕС.
Предполага се, че председателят на парламента е поръчал на независими експерти да проучат въпроса и да дадат предложения, след като имаше спречквания между депутати употребили алкохол.
Комисията препоръча депутатите повече да не ползват алкохолната привилегия.
Още: Еврокомисията предупреди, че може да даде България на Съда на ЕС
Още: Фатален инцидент: Бебе се задави с ядки на плажа
В Белгия работодателите разрешават на служителите си да поят малки количества бира и вино с обяда си. В. Libre Belgique информира, че ръководителите на 70% от белгийските предприятия посочват, че се случва поне един да се върне на работа пиян.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
40 на сто от работодателите съобщават, че са имали случаи с пияни служители по време на работа.
Според специалисти, поне 10 на сто от населението на Белгия, което е 11,3 млн., злоупотребява с алкохол, но само 12% от поданиците на кралството, които имат проблем с алкохола, са търсили медицинска помощ.
По данни на Европейската асоциация за борба с алкохолизма около 23 млн. граждани на ЕС, т.е. около 5%, страдат от алкохолна зависимост.
Още: Ръст на лилавите медузи в Егейско море: Туристите са притеснени
Още: Украинският парламент се произнесе: Юлия Свириденко е новият премиер
През 2014 година Европарламентът прие резолюция, в която призовава Еврокомисията да изготви нова стратегия за борба със злоупотребата на алкохол през 2016–2022 година.
Според медийни публикации, годишно в ЕС от алкохолизъм умират 200 000 души. Една четвърт от тях са мъже на възраст 15-29 години. Най-висока е смъртността от алкохолизъм в Естония.