Еврокомисията предупреди, че може да даде България на Съда на ЕС

17 юли 2025, 17:13 часа 6686 прочитания

Европейската комисия алармира за 8 наказателни процедури срещу България, които преминават на втори етап през юли. Причината - изпълнителният орган на ЕС не е получил задоволителен отговор на уведомителното си писмо по осемте случая. Те са свързани със секторите правосъдие, икономика, управление на отпадъците, опазване на околната среда. По седем от тях България може да бъде предадена на Съда на ЕС. Това ще стане, ако до два месеца държавата не предприеме действия

Има стартирала и нова, девета наказателна процедура, съобщи Комисията.

Още: "Минимум по две": Визията на България за ПВУ, докато Брюксел гледа под лупа КПК и главния прокурор

Какво иска ЕК от България?

ЕК настоява страната ни да изпълни европейските законодателни изисквания за обществените поръчки и рекламата на адвокати съгласно директивата за услугите, както и да промени националното законодателство за отпадъците, директива за устойчивостта на критичните субекти, правото на устен и писмен превод в наказателното производство, ДДС ставките, специалния режим за малките предприятия и веригите на собственост.

Снимка: iStock

Комисията изпраща също така и официално уведомително писмо на България за нарушение на регламента за метана, тъй като страната не е определила компетентен орган, който да отговаря за мониторинга и осигуряването на спазването на правилата.

Още: Съмнения дали България се придържа към "ценностите на ЕС": Европейското семейство на ПП алармира ресорния комисар

Заради договори на "Информационно обслужване"

Необходимите изменения за обществените поръчки засягат принципите на прозрачност, равно третиране и недискриминация, за да се гарантира лоялна конкуренция, посочват от ЕК. Българският закон за обществените поръчки нарушава тези задължения, като възлага изпълнението на дейностите по национална системна интеграция на една компания - „Информационни услуги“ АД, без тя да отговаря на условията, които биха оправдали подобно директно възлагане на поръчка, твърдят от Комисията.

"Информационно обслужване" е сключила договори с поне 25 възложителя за обслужване, без да са проведени обществени поръчки, констатира ЕК.

Адвокатите и рекламата

За рекламата съгласно директивата на ЕС за услугите ЕК казва, че правните рамки и професионалните кодекси за поведение на адвокатите в България, на практика, забраняват рекламата.

Адвокатите у нас имат право да споделят само ограничена информация - например за езиците, които говорят. България все още не е транспонирала в националното си законодателство мерки относно правото на устен и писмен превод в наказателните производства, гласи друго предупреждение.

Още: Шестима поддръжници на "Възраждане" ще бъдат съдени за погрома по сградата на ЕК в София (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес