Без "македонски език и идентичност" в доклада за Скопие: Най-големите в Европарламента се разбраха

03 юли 2025, 12:15 часа 4468 прочитания

Трите най-големи партии в Европейския парламент - Европейската народна партия (ЕНП), Прогресивен алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа" - са постигнали споразумение за отпадането на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език” в проектодоклада за напредъка на Северна Македония по пътя към еврочленство. Новината обяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев в профила си във Facebook днес, 3 юли. Искането е било на групата на ЕНП, посочва той.

"Очаквам другата седмица в пленарна зала тази поправка да бъде подкрепена и от мнозинството в ЕП", пише още Ковачев.

Докладът ще се гласува в пленарна зала по време на пленарната сесия в Страсбург на 7-10 юли.

Още: Липсва в документите назад: Защо сега Европа се захвана с македонската идентичност и език?

Скандалът между България и Северна Македония

Става въпрос за скандала, предизвикал нов спор между София и Скопие, след като премиерът на югозападната ни съседка Християн Мицкоски обяви, че в документа се признава "многовековната македонска идентичност и сегашен македонски език и идентичност". В крайна сметка Комисията по външни работи на Европейския парламент прокара доклада след известно забавяне, а депутатите от партията на унгарския премиер Виктор Орбан - "Фидес" - отхвърлиха българските предложения: Хора на Орбан блокираха българския интерес в доклада за Северна Македония.

Австриецът Томас Вайц, който е основен докладчик, е член на парламентарната група "Зелени/Европейски свободен алианс" в Европейския парламент. От българската партия "Зелено движение, която е част от "Европейските зелени", се разграничиха от доклада по-рано и заявиха, че той е дело на "Европейски свободен алианс".

Докладът на Вайц доведе до напрежение заради изтичането на информация, преди да е завършен, с която се твърди, че са се сдобили властите в Скопие. Също така се заговори за срещи на Вайц със северномакедонски депутати, докато срещите с български евродепутати са били оставени настрана, а предложенията на нашите представители - отхвърляни.

Още: Вицепремиерът на Северна Македония: Борисов ми искаше оставката, но аз съм още тук, а той не е премиер

Снимка: iStock

В крайна сметка в Комисията по външни работи на Европейския парламент отпадна българската поправка за "съвременни", а не "вековни" македонски език и идентичност - с основна роля тук бяха евродепутатите от "Фидес".

Реакция от българска страна

"Теми за идентичност и език нямат място в доклад за напредъка на страна кандидат за членство в ЕС. Такива теми водят само до разединение и отварят кутията на Пандора. Това се потвърждава в конкретния случай и от постоянните изяви на управляващите в Скопие, и особено на премиера Мицкоски с неговите манипулации за “многовековна идентичност и език”", пише Андрей Ковачев от ЕНП.

Още: Росен Желязков: "Целта на Северна Македония не е да превземе Вавилон, а да влезе в ЕС"

"Неприкритата цел на властите в Скопие беше в навечерието на местните избори да покажат някакъв невероятен триумф над “източния съсед” и по този начин да обяснят защо биха направили някои козметични промени на тяхната Конституция и включили частично българите в нея. Въпреки безпрецедентния натиск и лобиране, такъв прецедент не трябва да става част от доклади на Европейския парламент или на друга европейска институция.

Вместо това РСМ би трябвало да спазва подписания договор с България и да отпуши работата на историческата комисия. Там е мястото, където трябва да се обсъждат темите за общата ни история, както е записано в договора.

Още: Данните на МВР срещу лъжите на Мицкоски: Стотици хиляди са българите в Северна Македония

Благодаря на всички мои колеги от всички групи в ЕП, особено на българските, за единната позиция по тази тема!", завършва евродепутатът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес