Европейската комисия спря преговори с Швейцария относно трансгранично енергиийно споразумение, заяви говорител на изпълнителната власт на ЕС в понеделник, след гласуването на референдум в страната за ограничаване на имиграцията, предаде Ройтерс, цитирана от Стандарт нюз.
Още: 69-годишен изхвърли 20 000 евро в кофата за боклук
Още: В Гърция пишат за българските туристи: Пет милиона българи "изчезнаха" от статистиката
Комисията се стреми към по-тесни търговски връзки с Швейцария в областта на енергетиката, които трябва да допълнят общия енергиен пазар в ЕС.
От Комисията заявиха, че преговорите не могат да продължат без по-голяма политическа яснота от страна на Берн.
"Не са предвидени технически преговори по споразумението за енергетика между Швейцария и ЕС", каза говорителката на Комисията Сабине Бергер. "Можем да продължим напред единствено след подробен анализ на по-широкия контекст на двустранните отношения."
Още: Путин готви стрелба с "Орешник": САЩ косвено предупредиха
Отделно от това, висши европейски представители заявиха, че Швейцария може да загуби своя привилегирован достъп до единния европейски пазар като цяло след референдума в неделя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня, но отново говори за "нюанси"
Още: "От Брест до Краков Европа е заедно": Полша и Франция сключиха пакт за сигурност
Свободното движение на хора и работни места в рамките на неговите граници е една от основните политики на ЕС, и Швейцария, която не е член на блока, е подписала подобен договор с Брюксел.
В края на миналата година, еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че Комисията е била в интензивни преговори с Швейцария, за да интегрират страната в единния енергиен пазар на блока.
Междувременно се чуват призиви ЕС да не бърза с ответните мерки. Швейцарският вот трябва да бъде уважен, каза германският евродепутат Александър граф Ламбсдорф в интервю за радио "Дойчланд":
Още: "Радев внася недостойна интрига": Позиция на българските евродепутати от ЕНП
Още: Нови общи санкции от САЩ и най-силните в ЕС срещу Русия ако не иска 30 дни примирие (ВИДЕО)
"Гласуването е израз на пряка демокрация и естествено трябва да се отнасяме с респект, а що се отнася до отношенията Швейцария - ЕС, те са уредени в двустранни договори, в които свободата на движение е един от четирите основни принципа на ЕС. Сега Швейцария дава знак, че се оттегля от споразумението, но докато това стане на практика, ще измине известно време. Предвижда се срок от три години, за да бъде изпълнена волята на швейцарците. През това време ще трябва да се преговаря и аз настоятелно съветвам това да се случи, а не да се изпада в паника."