Полша и Франция подписаха исторически пакт за взаимна сигурност. Според документа, в случай че която и да е от двете страни е изправена пред заплаха или нападение, двете страни се ангажират да окажат подкрепа, включително военна помощ. Досега само Германия имаше подобно споразумение за отбрана с Варшава.
Полският премиер Доналд Туск, който подписа документа заедно с френския президент Еманюел Макрон, определи договора като „революционен“, отбелязвайки, че само Германия има подобен пакт за сигурност с Франция и че той прави Полша „равноправен партньор“ със западните ѝ съюзници.
🇵🇱🇫🇷 Poland and France Sign Historic Mutual Security Pact!
— NEXTA (@nexta_tv) May 9, 2025
⚡️If either country faces a threat or attack, both commit to support — including military assistance.
Until now, only Germany had a similar defense deal with Warsaw.
☝️Notably, the signing took place in the symbolic… pic.twitter.com/dlyPa1sX3L
Междувременно Макрон заяви, че договорът „открива нова ера“ не само за Полша и Франция, но и за Европа. „От Брест до Краков Европа е заедно“, каза френският президент. Церемонията в петък следобед се проведе в източния френски град Нанси – силно символичен избор, тъй като регионът е бил управляван през 18-ти век от сваления полски крал Станислав I, който става херцог на Лотарингия. Кметството, в което се е състояло подписването, се намира на площад „Станислав “ през 1736 г.
Friedrich Merz visited Poland on his first full day as German chancellor for talks with @donaldtusk.
— Notes from Poland 🇵🇱 (@notesfrompoland) May 8, 2025
The pair discussed bolstering security, preventing illegal migration, war reparations, and creating high-speed rail connections between the two countries https://t.co/azkA47Ic2p
В изказване след това Туск благодари на Макрон за „решението тази среща да се проведе в най-полския град във Франция“. Той отбеляза също, че те умишлено са избрали да подпишат документа на 9 май, който отбелязва Деня на Европа – годишнината от Декларацията на Шуман, която проправи пътя за ЕС – и един ден след годишнината от края на Втората световна война в Европа.
Пълните подробности за договора все още не са налични, но по-рано в петък, преди да замине за Франция, Туск разкри, че най-важният му елемент е „клауза за взаимна подкрепа в случай на нападение срещу една от нашите страни“. „С голямо задоволство мога да кажа, че – за разлика от миналото, когато очаквахме гаранции за сигурност от по-силни държави – днес разговаряме с французите като партньори, като равноправен и силен партньор“, добави той. „Полша сега е в много по-добра позиция, отколкото по всяко друго време в историята“, добави Туск.
Партньорството в т.нар. Ваймарски триъгълник
През последните месеци имаше предложения Франция да разшири своя „ядрен чадър“, за да защити съюзниците си, сред които е и Полша. Туск отбеляза в петък сутринта, че новият договор ще „отвори възможност за сътрудничество“ в тази област, но че ще е необходимо да се проведат допълнителни разговори.
Междувременно договорът ще „задълбочи сътрудничеството в областта на селското стопанство, съвместното присъствие на Полша и Франция в космоса... [и] отбранителните технологии“, добави полският премиер. Както той, така и Макрон споменаха и сътрудничеството в разработването на граждански ядрени технологии.
Новината за планирания договор беше обявена по-рано тази година , като посланикът на Франция в Полша, Етиен дьо Понсен, заяви, че той ще постави Полша на същото „премиум“ ниво на отношения с Париж, както Германия, Испания и Италия. Посланикът отдаде почит на укрепването на френско-полските отношения под управлението на Туск, заявявайки, че те са преминали от „мрак към светлина“ след оттеглянето на национално-консервативната администрация на „Право и справедливост“ през декември 2023 г. ПиС редовно се сблъскваше с европейски партньори, включително Франция.
В сряда тази седмица Туск беше домакин и на Фридрих Мерц във Варшава в първия пълен работен ден на новия германски канцлер. Полският премиер заяви, че „бъдещето на Европа наистина зависи до голяма степен от това как ще функционира т.нар. Ваймарски триъгълник на Полша, Франция и Германия“. Туск отбеляза днес също, че Полша в момента преговаря с Обединеното кралство за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността. „Америка вече няма да бъде единственият защитен чадър. Европа трябва да поеме отговорност за себе си“, каза Туск пред всекидневника „Rzeczpospolita“ , като подчерта, че отношенията с Вашингтон остават жизненоважни.