Следови кучета, дронове и електрифицирани огради: Германия използва пълен набор от защити, за да предотврати глиганите да внесат в страната чума по свинете, което би било бедствие за процъфтяващата промишленост, свързана със свинете.
Още: Огромни експлозии и пламъци: Украйна атакува склад за боеприпаси в Донецка област (ВИДЕО)
Още: Расте броят на пострадалите при взрива на бензиностанция в Украйна (ВИДЕО)
„Въпросът вече не е дали чумата по свинете ще дойде в Германия, а кога“, каза за AFP Торстен Рейнвалд, говорител на германската федерация по лов.
Вирусът не е вреден за човешкото здраве, но може да причини смъртоносни кръвоизливи при домашни свине и глигани, предаде БГНЕС.
Половината от немското свинско производство от пет милиона тона годишно отива на външни пазари, което прави страната най-големият износител на месо в Европа.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.07.25 - Ким Чен Ун праща огромен брой войници на Путин
Още: Австрийските служби за сигурност ще следят за опасни публикации в социалните мрежи
Има опасения, че дори един случай може да се окаже опустошителен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Експлозия в центъра на Москва: Твърдение, че генерал от ФСБ е бил взривен (ВИДЕО)
Още: Бензиностанция в Украйна се взриви: Има данни за огромна трагедия (ВИДЕО)
"Вероятността държави като Китай да наложат пълна забрана за внос е много голяма", заяви Сара Дем, представител на германската асоциация за месни продукти.
Дем даде пример за пълна забрана на внос в Китай след няколко огнища в Белгия миналата година.
Загубите могат да достигнат милиарди евро и европейският пазар ще бъде залят от свинско месо с намалени цени.
Още: Урсула фон дер Лайен е изправена пред вот на недоверие, ето кога ще е гласуването
Още: В Румъния ли е: Още хора твърдят, че са видели черната пантера
Животновъдите за първи път започнаха да се притесняват, когато през ноември беше установена чума по свинете във ферма за свине в западна Полша.
Но откриването на глиган с чума край град Новогрод Бобржански - само на 40 километра от границата с Германия - наистина вдигна тревогата.
В резултат германските региони организират всякакви прегради срещу настъплението на чумата.
В Саарланд, близо до френската граница, се изпращат следови кучета, за да се намерят мъртви глигани и да се отстранят бързо всички потенциални носители на вируса.
В Саксония, която е съсед на Полша, ветеринари и служители за действие при извънредни ситуации провеждат тренировки в случай на епидемия и използват дронове и инфрачервени камери, за да откриват болни глигани.
На север, в Мекленбург-Западна Померания, се подготвят 50 километра електрифицирана ограда за спиране на глиганите по границата с Полша.
Но, опасявайки се, че разпространението в Германия може да бъде неизбежно, Дания вече поставя ограда покрай собствената си 70-километрова граница.
От 2014 г. насам е имало няколко огнища на африканска чума по свинете в Централна и Източна Европа , които опустошиха местните свиневъдни отрасли.
"Откакто за пръв път се появи в Европа през 1957 г., вирусът почти винаги е бил пренасян в други страни през летища и пристанища. Той е бил изтребен навсякъде, освен в Сардиния" в Италия, каза Сандра Бломе, експерт по чумата по свинете от Института Фридрих-Льофлер.