Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

01 май 2025, 01:35 часа • 2245 | прочитания

Вашингтон и Киев постигнаха споразумение за достъп до природните ресурси на Украйна, предаде Bloomberg. Сделката ще предостави на САЩ привилегирован достъп до нови инвестиционни проекти за разработване на природните ресурси на Украйна, включително алуминий, графит, нефт и природен газ. Тя се разглежда като изключително важна за подхранване на добрата воля на Тръмп към Киев, тъй като администрацията му настоява да се сложи край на войната, започнала, когато Русия организира пълномащабното си нахлуване в Украйна преди повече от три години.

Новината потвърдиха и от CNN, като се позоваха на Министерството на финансите на САЩ. „Както президентът каза, Съединените щати са ангажирани да помогнат за улесняване на края на тази жестока и безсмислена война“, заяви министърът на финансите Скот Бесент в изявление.

„Това споразумение ясно сигнализира на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план“, каза Бесент. „И за да е ясно, никоя държава или лице, което е финансирало или снабдявало руската военна машина, няма да има право да се възползва от възстановяването на Украйна“, категоричен бе той. 

Министърът на икономиката на Украйна Юлия Свириденко беше във Вашингтон, за да подпише от името на украинското правителство. Сред условията на споразумението са „пълна собственост и контрол“, които остават за Украйна, написа тя в X в сряда. „Всички ресурси на нашата територия и в териториалните води принадлежат на Украйна“, каза тя, добавяйки: „Украинската държава определя какво и къде да се добива. Недрата остават украинска собственост – това е ясно установено в Споразумението“, категорична бе тя. 

Разногласия в последния момент поставяха под въпрос сделката?

По-рано CNN обяви, че в последния момент е възникнало несъгласие между двете страни. След седмици на интензивни преговори, които на моменти прерастваха в ожесточени словесни биткии временно спряха помощта на Вашингтон за Украйна, се очакваше и двете страни да подпишат споразумението.

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

По-рано в сряда украинският премиер Денис Шмигал заяви пред украинската телевизия, че министърът на икономиката на страната Юлия Свириденко е на път за Вашингтон. „Финализираме последните детайли с нашите американски колеги. Веднага щом всички финални детайли бъдат финализирани, се надявам, че споразумението ще бъде подписано в близко бъдеще, в рамките на следващите 24 часа“, каза Шмигал пред украинския телемаратон.

Въпреки надеждите, че сделката ще бъде финализирана, източници, запознати с разговорите, съобщиха на CNN, че има различни мнения относно подписването на документите. Шмигал заяви по-рано в сряда, че Украйна е готова да подпише споразумението и след това да продължи да работи със САЩ за „финализиране“ на два „технически документа“, очертаващи подробностите по сделката на по-късна дата.

Източник, запознат с украинската позиция, заяви, че макар САЩ да са „предложили“ да подпишат и трите документа в сряда, Украйна смята, че е необходима още работа от техническа страна. Междувременно, източник, запознат с позицията на САЩ, заяви пред CNN, че и трите документа трябва да бъдат подписани в сряда и че украинците се опитват да отворят отново условията, които вече са договорени като част от пакета.

Още: САЩ клекнаха: Предоставената американска помощ няма да се включва в договора за полезните изкопаеми

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви на заседание на кабинета в сряда следобед, че „украинците са решили да направят някои промени в последния момент“. „Сигурни сме, че ще преосмислят това“, каза Бесент. „Готови сме да подпишем този следобед, ако е така“, каза той, добавяйки, че САЩ не са направили никакви промени в сделката, която е била „договорена през уикенда“.

САЩ и Украйна се опитват да изработят споразумение за природните ресурси, което би дало на Вашингтон достъп до неизползваните минерални богатства на Киев в замяна на инвестиции, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп се завърна в Белия дом през януари.

Очакваше се украинският президент Володимир Зеленски да сключи споразумението по време на посещението си във Вашингтон през февруари, но то остана неподписано, когато посещението беше прекъснато след бурен спор с Тръмп в Овалния кабинет.

Предишни спорни въпроси

Сред ключовите препъни камъни в преговорите беше въпросът за гаранциите за сигурност – и дали САЩ ще ги предоставят като част от сделката. Тръмп първоначално отказа това, заявявайки, че иска Украйна първо да подпише споразумението и след това да говори за гаранциите.

Още: Тръмп потвърди: Украйна не е подписала сделката за редките минерали

По това време Зеленски определи проекта на споразумение като молба към него да „продаде“ страната си. Оттогава украинските власти посочиха, че вярват, че американските инвестиции и присъствието на американски компании в Украйна ще направят САЩ по-заинтересовани от сигурността на Украйна.

Малко след злополучното посещение в Белия дом, Тръмп нареди американската помощ за Украйна да бъде спряна. Въпреки че помощта оттогава беше възстановена, епизодът се превърна в сериозен сигнал за събуждане за европейските съюзници на Украйна, които обещаха да увеличат помощта си за Киев.

Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите

Подробностите по споразумението не са оповестени публично. Шмихал обаче заяви в неделя, че сделката „няма да включва помощ, предоставена преди подписването ѝ“. В сряда Шмигал определи сделката като „стратегическо споразумение за създаване на инвестиционен партньорски фонд“. „Това е наистина равноправно и полезно международно споразумение за съвместни инвестиции в развитието и възстановяването на Украйна между правителствата на САЩ и Украйна“, добави той.

Съгласно споразумението, САЩ и Украйна ще създадат съвместен инвестиционен фонд в Украйна с равен вноски от двете страни и равно разпределение на управленските дялове между тях, каза Шмигал. „Американската страна може също да отчете нова, подчертавам нова, военна помощ за Украйна като принос към този фонд“, допълни той.

Минерални богатства

Съюзниците на Киев отдавна са се насочили към минералните богатства на страната. Украйна има находища на 22 от 50-те материала, класифицирани като критични от Геоложката служба на САЩ. Те включват редкоземни минерали и други материали, които са от решаващо значение за производството на електроника, технологии за чиста енергия и някои оръжейни системи.

Още: Тръмп изведнъж се сети: САЩ са оказали помощ на Украйна не за 300, а само за 100 млрд. долара

Световното производство на редкоземни минерали и други стратегически важни материали отдавна е доминирано от Китай, което кара западните страни отчаяно да търсят други алтернативни източници – включително Украйна. Меморандум за разбирателство, подготвен по време на администрацията на Байдън миналата година, гласи, че САЩ ще насърчават инвестиционните възможности в минните проекти на Украйна на американски компании в замяна на създаването на икономически стимули от Киев и прилагането на добри бизнес и екологични практики.

Украйна вече има подобно споразумение с Европейския съюз, подписано през 2021 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес