Сделката за украинските редки минерали може да бъде подписана до часове. Готовност за финализирането ѝ изразиха както Съединените щати, така и Украйна. Украинският министър на икономиката пътува към Вашинготон, след като до вчера вечерта двете страни са правили промени по сделката. Тя няма да включва конкретни гаранции за сигурността на Украйна, но президентът Тръмп изрази увереност, че присъствието на американци в страната ще бъде достатъчно.
Още: Официалният глас на Тръмп за Украйна коригира самия Тръмп: Руската армия не печели (ОБЗОР - ВИДЕО)
В текста се подчертава, че сделката "укрепва стратегическото партньорство между страните за дългосрочното възстановяване и модернизация на Украйна", като се отбелязва "мащабното разрушение, причинено от пълномащабната инвазия на Русия" и необходимостта от "мирна, суверенна и устойчива Украйна".
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
След подписването ще започне работа по подробното споразумение за инвестиционния фонд. По-рано този месец двете страни подписаха меморандум за намерение за създаването на такъв фонд, свързан с украинските природни ресурси и енергийни активи, пише още Financial Times.
"Можем да започнем да копаем"
„Сключихме сделка, при която парите ни са сигурни и можем да започнем да копаем. Това е добре и за тях, защото ще имат американско присъствие на обекта. Американското присъствие, според мен, ще държи много лоши играчи извън страната или със сигурност извън района, където ще копаем“, заяви Доналд Тръмп, президент на САЩ.
Ще бъде създаден съвместен американско-украински фонд, в който двете страни ще имат равно участие и който ще управлява инвестиции в „критични сектори на украинската икономика“. Това потенциално може да включва не само проучванията за полезни изкопаеми, но енергийният сектор, транспортът и други области. „Украйна запазва контрола си върху всички ресурси. Нашият принос ще бъде 50%“, обясни премиерът Денис Шмигал. Украинският премиер заяви, че в сделката не е заложено Украйна да изплаща с ресурсите си вече дадената ѝ помощ, което според анализатори е отстъпка от страна на Белия дом.
Още: The Atlantic: Тръмп моли Путин да не го унижава пред целия свят
Сделката идва след месеци на напрегнати и често конфликтни преговори между двете страни. Съгласно текста двете страни ще "се стремят да създадат условия, необходими, наред с други цели, за увеличаване на инвестициите в минната промишленост, енергетиката и свързаните технологии в Украйна".
Пробив
Споразумението представлява значителен пробив за Киев, след като администрацията на президента Доналд Тръмп отстъпи от скандалното си настояване предоставената вече военна помощ на Украйна да бъде призната за американски принос към новото партньорство. Вместо това, документът определя само бъдещата военна помощ като капиталов ангажимент от страна на САЩ.
Още: САЩ клекнаха: Предоставената американска помощ няма да се включва в договора за полезните изкопаеми
Вицепремиерът на Украйна Юлия Свириденко вече е пристигнала във Вашингтон, за да подпише документа с американския министър на финансите Скот Бесент. "Смятаме, че екипите свършиха добра работа и сделката е много по-добра и за двете страни", коментира един от украинските представители, запознат с преговорите.
Това е значителна стъпка напред в отношенията между Вашингтон и Киев, особено след като предишна церемония по подписването бе отменена през февруари след публичния конфликт между президента Тръмп и украинския държавен глава Володимир Зеленски в Овалния кабинет. След скандала Тръмп настоя предоставената военна помощ за милиарди долари да бъде възстановена чрез сделката, но Зеленски отказа.
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
По-късно преговорният екип на Тръмп предложи нова версия, в която се признаваше само миналата помощ. Това условие обаче беше премахнато, след като Киев ясно заяви своите "червени линии". "Постигнахме добър напредък", заяви украинският премиер Денис Шмигал, след среща с Бесент във Вашингтон.