Срещу Русия воюват не само украинци, но и руснаци. До момента се знае за две подразделения, сражаващи се в редиците на украинската армия, които са изцяло сформирани от граждани на Русия - т.нар. легион "Свободата на Русия" и "Руски доброволчески корпус".
Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта
Какво представляват двете руски структури в украинската армия
За съществуването на легиона "Свободата на Русия" се разбра в края на март, като твърденията бяха, че той включва пленени руски войници, решили да преминат на страната на Украйна, както и доброволци с руски паспорт.
Бившият депутат от Думата Иля Пономарьов, който представлява подразделението публично, казва пред ДВ, че то се състои от 500 души. Официално потвърждение на тази информация няма. Междувременно някои от бойците във формированието разкриха имената си - например бившият вицепрезидент на "Газпромбанк" Игор Волобуев.
Второто формирование, "Руският доброволчески корпус", съществува от август насам, казват пред ДВ неговите основатели. Един от тях, бизнесменът Денис Капустин, твърди, че корпусът се сражава вече повече от месец на страната на Украйна. Броят на бойците в корпуса се пази в тайна, но вероятно те са между 30 и 150 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп ще я съсипе: Най-известният фонд в САЩ BlackRock се е отказал от Украйна - засега (ВИДЕО)
Още: Пожар на самолет, пътници в шок скачат от крилата му на пистата (ВИДЕО)
Идеологията на подразделенията
В социалните мрежи "Руският доброволчески корпус" обявява, че неговите членове са етнически руснаци с дясно-консервативни възгледи. На бъдеща Русия те гледат като на държава за руснаците: "Искаме национална държава на руснаците на тези територии, които са изконно руски, отчитайки териториалната цялост на Украйна, Беларус и останалите съседни страни. Искаме да построим държава на руснаците, която да живее в мир с всички съседни народи", пише в мрежата боец под името "Кардинал".
Членовете на легиона "Свободата на Русия" не декларират публично политическите си възгледи. По думите на Иля Пономарьов подразделението е обединено единствено от идеята за противодействие на агресията.
Още: Севернокорейците не достигат: Русия неочаквано се опитва да въвлече още една държава във войната
Още: Врачки, гадатели и оглупяваща младеж: Нищо чудно при пропагандата на Путин
Лицата на подразделенията и тяхното финансиране
И двете руски военни формирования в украинската армия имат свое политическо представителство. "Руският доброволчески корпус" се е присъединил към новата организация "Граждански съвет". Нейният международен секретар Анастасия Сергеева заяви пред ДВ, че организацията обединява активисти от националните републики на Руската федерация, които поддържат правото на народите на самоопределение. Планира се издръжката на "Граждански съвет", набирането на нови бойци и тяхното обучение да бъде финансирано от частни дарители.
Политическият говорител на легиона "Свободата на Русия" Иля Пономарьов обяснява пред ДВ, че се занимава с политически разговори с представители на различни страни, както и с взаимодействието с медиите от името на формированието. За неговата текуща дейност се събират средства в криптовалута.
Как се набират бойците
Преди да започне да сътрудничи с "Граждански съвет", доброволческият корпус е приемал в редиците си само руснаци, които вече са се намирали зад граница. По техни думи много от тях след 2014 година са участвали в бойни действия на страната на Украйна в състава на полка "Азов". Сега с набирането на нови попълнения се заема "Граждански съвет", като ще бъдат приемани и хора, които се намират в Русия.
Потенциалните доброволци могат да попълнят формуляр на сайта на Съвета или да изпратят мейл на криптиран акаунт. "Оттам нататък установяваме контакт чрез защитени системи", казва Сергеева, без да назовава подробности.
Както обяснява Алексей Арестович, съветник на шефа на кабинета на президента Зеленски, в легиона "Свободата на Русия" първоначално се записвали променили възгледите си руски военнопленници. Сега в подразделението се приемат и хора, намиращи се на територията на Русия. От тях се изисква да представят биографични данни, включително за това дали имат военен опит, както и снимки на личните им документи. Оттам нататък кандидатите се подлагат на тест с детектор на лъжата, както и на проверка от психологическа и атестационна комисия, бе съобщено на пресконференция на легиона през април.
След неуспешен опит да се обединят представителите на двете руски подразделения в украинската армия се отнасят с недоверие едни към други. Но не си отправят критики публично.
Източник: Дойче веле