Украйна ще продължи да настоява за санкции срещу проекта „Северен поток-2“, заяви във Вашингтон ръководителят на управителния съвет на концерна „Нафтогаз Украйна“ Юрий Витренко. Според него, сделката между САЩ и Германия за урегулиране на спора около строителството на газопровода не решава проблемите и предизвикателствата, свързани със сигурността на Украйна.
Още: Русия си крие демографските данни: За да не се знае колко измират в Украйна
Още: Г-н президент, Влад Путин ще продължи да ви обижда, ако покажете слабост: Апел към Тръмп
Докато Кремъл не се откаже да използва природния газ като геополитическо оръжие, американските санкции срещу Nord Stream AG и други ключови участници в проекта трябва да останат, подчерта той.
Витренко заяви, че преговорите му във Вашингтон са показали, че позицията на Украйна среща сериозна подкрепа от страна на американски конгресмени и сенатори както от Демократичната, така и от Републиканската партия. Според него, американските парламентаристи споделят опасенията на Украйна, че „Северен поток-2“ е заплаха за сигурността на Украйна и на целия световен ред, внася корупция в ЕС и разделя Европа.
Президентът на „Нафтогаз“ потвърди, че проблемът с газопровода ще бъде тема на разговорите по време на посещението на украинския държавен глава Владимир Зеленски във Вашингтон в края на август.
Още: Германският канцлер: Русия вече ни атакува. ГУР: Кремъл праща войници в Армения (ВИДЕО)
„Надяваме се и очакваме тази среща да доведе до положителни резултати“, се казва в прессъобщение на концерна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски милиардер остава в ареста в Армения с обвинение в опит за завземане на властта
На 23 юли стана известно, че Украйна е подала заявление за провеждане на консултации на ниво ЕС във връзка със сключената между Германия и САЩ сделка по „Северен поток-2“. Говорителят на ЕК Набила Масрали потвърди получаването на заявлението.
Тя сподели, че Киев се е обосновал с членове 274 и 338 от Споразумението за асоцииране с ЕС, в които е заложено задължението страните да проведат консултации при необходимост и да съгласуват стъпки по въпроси на развитието на инфраструктурата на магистралните газопроводи. То предвижда също сътрудничество между страните по въпросите на газовата търговия и сигурността на доставките.
От Брюксел уверяват, че заявката ще бъде разгледана и Киев ще получи отговор в регламентирания срок. , Дойче веле
Още: Тръмп ще я съсипе: Най-известният фонд в САЩ BlackRock се е отказал от Украйна - засега (ВИДЕО)