Високопоставени служители с недвижими имоти в чужбина и баснословни доходи, които не са декларирани, са обект на ново разследване от екипа на Алексей Навални. То е посветено на Алексей Криворучко, заместник на руския министър на отбраната.
Още: Ще изпрати ли Германия ракети „Таурус“ на Украйна? (ВИДЕО)
Още: Френският премиер Байру оцеля при пореден вот на недоверие
Според публикация на проекта FreeDom международният финансист Бил Браудър смята, че служители като Криворучко в Русия са основната причина за корупцията в армията.
"Корупцията в Русия е толкова широко разпространена, че почти нищо не работи. Всичко в държавата не работи. Те не са в състояние да провеждат военни операции. 80% от парите, които трябваше да отидат за войната, бяха откраднати и това е добре", твърди Браудър в интервю за The Wall Street Journal.
ОЩЕ: Ударена от санкциите, икономиката на Русия се свива
Още: ЕС готов да съдейства за възобновяване на ядрените преговори с Иран
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.07.25 - Днепропетровск е все по-честа мишена на руските ракети
Адвокат Николай Полозов е съгласен, че корупцията е повлияла на бойната ефективност на руските войски. Благодарение на чиновници като Шойгу и Криворучко руските танкове остават без динамична защита и се превръщат в доста лесни мишени.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Убийството на пътя е престъпление: Френският парламент прие нов закон
Още: Путин и Макрон говориха за пръв път от три години: Какво си казаха?
"Корумпираността на режима на Путин и неговите служители се проявява именно в това, че дълго време, повече от 20 години, основната идея беше да се краде колкото се може повече на тези позиции, с възможностите, които тези служители имаха. И да осигурят бъдещето на децата си с всички пари, които са откраднали", каза Полозов.
Руслан Шаведдинов от Фондацията за борба с корупцията казва, че руското Министерство на отбраната е едно от най-корумпираните ведомства. Ето защо самият Шойгу стана приказно богат и "позлати" семейството си. Всички от обкръжението му в това министерство също са корумпирани.
ОЩЕ: Носителка на "Пулицър: Путин иска тотално господство
Още: Палки и бруталност: Русия арестува азербайджански лидери (ВИДЕО)
Според Шаведдинов Министерството на отбраната на РФ е едно от най-корумпираните и непопулярни сред хората ведомства, за което всяка година се отделят все повече пари от бюджета. В същото време се крадеше все повече и повече, обяснява той и посочва, че реално никой не е работил за реформирането на армията и обучението на войниците.
"Служителите в руското министерство на отбраната не бяха подготвени за тази война, те просто се обогатяваха и присвояваха бюджета в джобовете си", казва Шаведдинов.
Фондация "Навални" съобщи, че е установено, че дъщерите на руския заместник-министър на отбраната Алексей Криворучко имат американско гражданство. Самият той пък притежава луксозен недвижим имот на стойност половин милиард рубли.