Прибързаното решение на Чехия за депортиране. Кой се възползва от случая Врбетице?

29 април 2021, 15:29 часа • 1396 | прочитания

Бившият зам.-министър на външните работи на Чехия и посланик Петр Друлаг счита, че има много въпроси в историята на руското обвинение за експлозия в склад за боеприпаси във Врбетица. Той практически не се съмнява, че няма доказателства за участието на Москва, но защо тогава Чехия се нуждае от всички тези „разкрития“? Наистина ли е само за да получи похвала от САЩ?

Още: Фалстарт: Мерц не стана канцлер от първия път

Още: Руски кмет в Курска област се извини, че обяви евакуация след новата украинска атака (ВИДЕО)

Кой се възползва от историята за Vrbetice? Американците, разбира се, ни потупаха по рамото с похвала, но това е единствената „печалба“ за Чехия. Дейностите на руското разузнаване у нас няма да спрат, но ние парализирахме отношенията си с една от световните сили за дълго време. За това пише в своя коментар политологът и бивш дипломат Петр Друлаг в изданието iDnes.

През последните години чешко-руските отношения бяха изпитани за здравина. Руската агресия срещу Украйна неминуемо ги засегна, както и отношенията с други държави от Европейския съюз и НАТО. Въпреки това повечето от тези страни поддържат с Москва възможно най-практическо и взаимноизгодно сътрудничество, включително изграждане на газопроводи и атомни електроцентрали с нея и закупуване на ваксината ѝ. До средата на април Чехия поне се стремеше към нещо подобно. Но тогава правителството, под натиска на обстоятелствата, погреба чешко-руските отношения за неопределен период. Времето, причините и последствията повдигат някои въпроси.

Всичко започна с драматична реч на министър-председателя Андрей Бабиш и министър Ян Хамачек, която беше организирана набързо от страх за изтичане на информация. Те съобщиха за сериозни подозрения, че руски агенти са организирали експлозия в склад за боеприпаси във Врбетица преди повече от шест години.

Още: Украински дронове провериха подготовката за парада в Москва, Русия срина знаков пазар в Харков (ВИДЕО)

Още: Изненадани отново в Курск, руснаците готвят нещо между Покровск и Торецк (ОБЗОР - ВИДЕО)

Те също така съобщиха, че Чешката република ще отпрати 18 служители на руското посолство. Русия отговори, като изгони 20 служители на чешкото посолство в Москва. Последва чешки ултиматум и ново експулсиране: до края на май руското посолство ще загуби над 60 служители, а Чешката република в Москва ще загуби по-голямата част от местния персонал.

Въпроси, солидни въпроси

Речта на нашите висши ръководители повдига редица въпроси. Откъде нашето контраразузнаване взе тази информация? Как се поддържа обвинението? Защо се появи по време на ескалацията на конфликта между САЩ и Русия? Как тази информация от специалните служби достигна до медиите? Защо нашите лидери не отделиха повече време за проверка на данните и реагираха толкова остро?

Седмица по-късно, която отиде за проверка, президентът Милош Земан, въз основа на цялата налична, класифицирана и открита информация, потвърди сериозността на подозренията и заяви, че все още няма решаващи доказателства. За сравнение администрацията на Байдън прекара няколко месеца в обмисляне на отговор относно "удара върху американската демокрация", за да изгони накрая десет руски дипломати.

Още: Водач, мост и вдъхновител: Профилът на новия папа

Още: Със спирането на войната пред Путин ще се появи един много голям проблем

Съмненията са подходящи. По време на международни кризи обществеността е успешно мамена със завидна редовност с помощта на умишлено „изтичане“ на информация от специалните служби. След това тази „информация“ се обработва от журналисти, действащи като пропагандисти. Такъв е случаят дори в страни, които се гордеят със свободата на словото, разследващата журналистика и демократичния контрол над правителството и разузнавателните агенции.

Преди повече от 20 години косовските терористи и бандити внезапно станаха борци за демокрация и права на малцинствата. Няколко години по-късно се твърди, че Ирак заплашва целия свят с оръжия за масово унищожение; американският радар за противоракетна отбрана трябваше да защитава света от иранската заплаха; всички химически атаки в Сирия се приписват на Асад. Отделна и тревожна глава е дейността на американските разузнавателни служби срещу Доналд Тръмп в Белия дом. По това време те не презираха нито криминализирането на неговите съветници, нито публикуването на поверителни разговори, нито предоставянето на достоверност на фалшивите новини.

Всеки, който се съмнява в официалната версия по време на дезинформационната вълна, бива обявен за агент или предател. Когато по-късно се окаже, че истината е различна, никой не й обръща внимание: дезинформацията вече е постигнала целите си, а манипулаторите просто свиват рамене, говорейки за добрите си намерения. Има ситуации, когато всичко работи както трябва. Разузнаването предоставя проверена и пълна информация на политици и никой друг. Те го оценяват от гледна точка на дългосрочните интереси на държавата и вземат решение. Тогава медиите отразяват всичко обективно, без значение кой е.

Но в историята на Врбетице целият този ред е нарушен. Ако въпреки всичко изразените подозрения са доказани, тогава трябва да поискаме обезщетение от Русия.

Днес обаче можем да заявим, че въз основа на подозрения сме изоставили собствените си интереси в отношенията с Русия. Интересувахме се от руснаците, които участваха в търга за завършване на АЕЦ „Дуковани”. Искахме да получим руска ваксина. Предложихме си да бъдем домакин на американско-руската среща на върха. Сега не може да се говори за нещо подобно.

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес