Трябваше да касират изцяло изборите, за урок. Това каза в предаването Студио Actualno Стефан Манов, член на Обществения съвет към ЦИК. Поводът – в края на април Общественият съвет към ЦИК представи анализ на решението на Конституционния съд (КС) по делото за оспорване на резултатите от парламентарните избори миналата година. Имаме ли основание да се съмняваме в правилността на решението на съда, в методиката, по която са изследвани резултатите от различните секции и трябваше ли да има пълно касиране на вота, са въпросите, на които отговори Стефан Манов:
Още: Модерен начин за купуване на изборите: Разкрития от член на ЦИК
“Моето лично мнение и не ангажирам колегите от Обществения съвет е, че законноста на изборите трябва да се разглежда като съвкупност от нарушения, макар и дребни, натрупани в голяма степен. Те водят до опорочаване и загуба на доверие.
И с цел урок на политическите партии, които включително излъчват членове на СИК, трябваше да бъдат цялостно касирани тези избори, веднъж, както се казва, да се даде урок.
КС се държа като магазинер
Още: Янаки Стоилов: Имаме доказан проблем със свободата и честността на изборите
Сега, това е по-скоро морална позиция, категория. За съжаление КС се ограничи в това да касира само в някои секции реално където не са намерени чувалите. Т.е. той се превърна в един, прощавайте за израза, магазинер, който проверява складовите наличности, а не върховен оценител на честността на едни избори. Защото законността включва и честността.
Снимка БГНЕС
И в този смисъл, Венецианската комисия и практиката на Европейския съд за правата на човека, е много по-строга от гледна точка на общата атмосфера, която витае над едни избори.
Още: Можеше ли Конституционният съд да касира напълно изборите? Янаки Стоилов с още интересна информация
Всеки избирател да може да оспорва резултатите
А възможността всеки един избирател да може да оспорва изборите, е също в кодекса на добрите практики на Венецианската комисия.
Още: Атанас Семов: Липсващите бюлетини не са 780, а много повече - от стотици секции
В тази връзка аз смятам, че трябва да бъде включен в арсенала с инструменти за анализ на едни избори възможността за изследване на видеозаписите, възможността за използване на свидетелски показания на членове на секционни комисии, проверка на избирателните списъци. Т.е. и други инструменти, освен тези, към които КС прибягна, ограничен от действащото законодателство.“
Още: Преразпределението на мандатите в 51-ия парламент вече е обнародвано
Защо в анализа се критикува методиката, която КС използва при прегледа на резулаттите от 1777 избирателни секции и вярно ли е, че не 16, а поне 40-50 депутатски мандата трябваше да бъдат касирани, ще научите от видеоматериала.