Външният министър на Великобритания Борис Джонсън трябва да бъде разследван затова, че е използвал официална визита в Белград, за да представи своята книга за Уинстън Чърчил. Обвинението към консервативния политик е отправено от лейбъриста Ендрю Гуен, който е министър в „правителството в сянка” и e официално писмо до премиер-министъра Тереза Мей, съобщиха британски медии.
На втория ден от официалната си визита като външен министър в Сърбия през ноември, Борис Джонсън е посетил книжарница в Белград, срещнал се е с читатели и е раздавал автографи.
„Борис Джонсън трябва да ръководи външната политика на кралството, а не да прави промоции на своите книги”, изтъква лейбъристкия политик и използва случая, за да подхвърли, че „консерваторите е добре да се погрижат за държавните интереси, а не само за своите лични бизнесдела”. Говорителят на либерално-демократическата партия Том Брейк също се е включил в атаката, и е подхвърлил, че „министърът не може да се занимава със странични неща по време на визита, финансирана от данъкоплатците”.
Официалната реакция на британското външно министерство е, че става дума за недоразумение. „Министърът на външните работи беше поканен в най-старата белградска книжарница за разговор за свободата на словото, а там имаше екземпляри от неговата книга, както и читатели, които го помолиха за автограф”, твърди говорител на ведомството и отхвърля обвинението, че Джонсън планирано е рекламирал своята книга. Това не е първият случай, в който книгата на Борис Джонсън става обект на дипломатически скандал. По-рано той подари екземпляр от творбата си на новозеландския си колега Мъри МакКали след дипломатически разговор.