И през три държави от Русия са нащрек за нова война на Путин в близко бъдеще

09 май 2025, 13:04 часа • 2852 | прочитания

Все повече европейски държави се тревожат, че руският диктатор Владимир Путин ще предприеме нова военна авантюра с цел експанзия след години, ако в даден етап бъде сключено мирно споразумение с Украйна. Според някои анализатори в момента стопанинът на Кремъл тества колко използваем на практика е чл. 5 от Северноатлантическия договор, гласящ, че ако страна членка на НАТО бъде атакувана, останалите държави от съюза трябва да ѝ се притекат на помощ. 

Германският историк и професор в Потсдамския университет Зонке Нейцел писа, че следващото лято ще бъде последното мирно лято в Европа. Според него е възможно руско нападение над Литва тази есен: 1 млрд. евро и отгоре: Литва се готви да не допусне армията на Путин и на метър.

Наскоро Европейската комисия препоръча на всички жители на ЕС да се запасят с храна и вода за поне 72 часа. Този възможен сценарий е разгледан в проекта на „Стратегия на Съюза за готовност“: Доклад в Брюксел: Жителите на ЕС да се запасяват с храни и най-належащи стоки.

В края на април The Wall Street Journal писа, че все повече европейски политици отправят поглед към това какво прави Русия по границите си с НАТО. В случая ставаше дума за Финландия и руския град Петрозаводск, където има разширяване на военни бази от военни инженери. Сега една държава, която се намира още по-далеч, изразява своите опасения.

Снимка: Getty Images

Нидерландия вижда как Русия атакува Европа

Нидерландският премиер Дик Схоф смята, че Русия може да изгради военни сили на северноевропейската граница в рамките на две-три години, за да започне "нова" война. В норвежката столица Осло той говори именно за нарастващите руски военни дейности в близост до финландската граница, например изграждането на нови железопътни линии.

Още: Външните министри на ЕС са в Украйна на 9 май. Новият германски топ дипломат с послание към Путин (ВИДЕО)

"В рамките на няколко години Русия е развила достатъчен капацитет, за да започне евентуално друга война, и това лесно може да стане на европейския континент", каза Схоф. Той подчерта, че не иска да плаши хората, защото не е сигурно, че ще се стигне до руско нападение, но заедно с другите европейски държави трябва да се работи усилено, "за да се предотврати това".

Схоф пристигна в Осло за годишната среща на върха на Съвместните експедиционни сили (JEF) - военното сътрудничество между северноевропейските държави. То засяга още скандинавските и балтийските държави, които заедно с Исландия, Обединеното кралство и Нидерландия искат да подкрепят НАТО в защитата на "далечния север" на Европа. Нидерландия се намира през три държави от Руската федерация - Германия, Полша и Беларус.

Още: Украйна арестува тайни агенти на Орбан, готвили почвата за нахлуване на унгарската армия (ВИДЕО)

Какво прави Русия по границите със Северна Европа?

Наскоро Русия значително разшири военната си дейност по границите със северноевропейските страни. На границата с Норвегия бе изграден нов военен щаб, съобщава The Wall Street Journal въз основа на данни на европейските разузнавателни служби и сателитни снимки. Изграждат се и нови железопътни линии, успоредни на финландската граница, обновяват се съществуващите железопътни и пътни връзки и се работи с бързи темпове за увеличаване на броя на войските. Финландската граница с Русия е дълга около 1300 км.

Схоф е обсъдил изграждането на железопътните линии с финландския президент Александър Стуб и забелязва, че финландците имат доверие в изградените си отбранителни сили. "Така че, от една страна, няма причина за безпокойство“, каза Схоф.

Още: НАТО започва укрепване на най-уязвимата точка за нападение от Русия - Сувалския коридор

Само че на границата се наблюдава "значителна промяна", която е причина Финландия да увеличи отбранителния си капацитет. Според нидерландския премиер железопътната линия е ясно предназначена за придвижване на войски, снабдяване на военни и изграждане на военна поддръжка.

Той каза, че е имало и телефонни разговори с президента на САЩ Доналд Тръмп и с украинския президент Володимир Зеленски.

Снимка: Getty Images

Нидерландия трябва да бъде особено бдителна за руски саботажи, тъй като се намира на Северно море. Там има много интернет кабели и кабели за пренос на данни. Лесно е да се прекъснат, опасява се Схоф, цитиран от нидерландската телевизия NOS.

Той не иска да изпреварва въпроса колко допълнителни средства ще отпусне нидерландският кабинет за отбрана. Това ще е и важна тема на срещата на върха на НАТО в Хага през юни.

Още: НАТО без САЩ: Ще може ли Европа сама да възпира Русия?

Разузнаването на Нидерландия с предупреждение

Междувременно ръководителят на нидерландското военно разузнаване Петер Реезинк предупреди, че най-застрашителното поведение на Русия е продължаващото ѝ военно струпване за потенциален бъдещ конфликт. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира през 2024 г. разходите на Русия за отбрана ще достигнат приблизително 149 млрд. долара - 38% увеличение спрямо 2023 г. и двойно повече спрямо 2015 г.

"Русия произвежда много повече артилерия, също и с помощта на други държави, отколкото им е необходима за войната с Украйна", каза Реезинк пред Politico. Той отбеляза, че Русия не само попълва изчерпаните си запаси, но и придвижва нови артилерийски части към границите на НАТО, включително към балтийските страни и Финландия. "За нас това е индикация, че те изграждат капацитет", каза той, като същевременно подчерта, че МВнР на страната му понастоящем не предвижда Путин да започне нова война.

Още: Война на Русия с Европа: Присмех към закани на Шойгу от известен руски пропагандист (ВИДЕО)

Реезинк оценява, че след като - или ако - бъде постигнато споразумение с Украйна, Русия може да бъде готова за нов конфликт в рамките на една година, ако се предположи, че военното ѝ производство се запази на сегашните нива и Кремъл запази политическия си апетит за водене на бойни действия. "Нидерландия, както и останалите страни от НАТО, е във фаза на програма за повишена готовност, за да сме сигурни, че сме готови, ако това се случи", каза той.

"Повечето министерства се сблъскаха с бюджетни съкращения, с изключение на отбраната, и на политическо ниво няма голям дебат за необходимостта от подготовка", добави той. "Трябва да призная, че през последните 20-30 години бяхме малко резервирани, но сега това съзнание отново се върна".

Още: Изненада: Полша смята, че няма да издържи дълго при война с Русия

Снимка: Getty Images

Внимание и към Китай

Ръководителят на нидерландското военно разузнаване предупреди, че Европа не може да откъсне поглед от потенциалната опасност и от Китай, въпреки че руският диктатор Владимир Путин привлича по-голямата част от вниманието на континента в областта на сигурността. "Китай разполага с много сложна, организирана киберсистема. И ние не сме в състояние да разберем напълно какво могат да направят“, заяви вицеадмиралът. "Бих казал, че тя е по-застрашителна от Русия".

В своя годишен доклад, публикуван в края на миналия месец, агенцията на Реезинк подчерта задълбочаващите се геополитически, икономически и военни връзки между Русия и Китай и нарастващите рискове, които те представляват за Европа. Нидерландските офицери отбелязаха, че Русия засилва хибридните си атаки срещу Нидерландия и нейните европейски съюзници, за да оказва влияние и да подкопава техните общества, докато разузнавателните служби на САЩ разкриха миналата година, че китайската кибергрупа Salt Typhoon е прониквала в големите американски телекомуникационни доставчици в продължение на поне една година.

Още: "Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)

"Видяхме, че нещо подобно се случва и в Европа, макар и не на същото ниво като в САЩ", каза Реезинк, като добави, че Китай се е целил към около 10 европейски държави.

Докладът разкрива още, че Русия се е опитала да наруши европейските избори през юни миналата година, като е извършила кибератаки срещу уебсайтове, свързани с нидерландски политически партии и системи за обществен транспорт - усилия, целящи да затруднят гласуването на нидерландските граждани.

Според Реезинк подобна намеса не е характерна само за Нидерландия - нещо, което се видя в случая с Калин Джорджеску в Румъния и с изборите в Молдова и Грузия например. "Имаме информация за руска намеса в различни избори, и то не само чрез дезинформация. Това се случва в няколко държави - и то най-вече в държави, които са били под влиянието на Русия", допълни той.

Още: Ново учение на НАТО показа защо Западът не е готов за война с Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес