Българската народна банка издаде предварително одобрение за сделката по придобиване на "Райфайзенбанк" (България) от страна на белгийската финансова група KBC, която е собственик на Обединена българска банка (ОББ) у нас, става ясно от съобщение, публикувано на сайта на БНБ.
Още: Еврото продължава да доминира над долара на валутния пазар
Още: Тръмп поиска незабавна оставка на ръководителя на централната банка
"На 29 юни 2022 г. Управителният съвет на Българската народна банка (БНБ) прие национално решение, с което в изпълнение на инструкция на Европейската централна банка (ЕЦБ) издаде предварително одобрение за прякото придобиване от „КЕЙ БИ СИ Банк“ НВ, Белгия, на акциите от капитала на „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД, в резултат на което „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД ще стане дъщерно дружество на „КЕЙ БИ СИ Банк“ НВ в България.", пише в съобщението на БНБ.
След 1 октомври 2020 г., когато беше установено тясно сътрудничество между ЕЦБ и БНБ и България се присъедини към Единния надзорен механизъм, ЕЦБ има изключителната компетентност да оценява уведомленията за придобиването на квалифицирани дялови участия в кредитни институции, при съответното взаимодействие с БНБ, посочват от регулатора.
Предварителното одобрение идва след като в началото на месец март тази година Комисията за защита на конкуренцията също разреши сделката.
Още: Незадавани досега въпроси за еврото: Обяснява доц. д-р Красен Станчев (ВИДЕО)
Още: Как ще се обърнат в евро парите от пенсионните фондове: Отговори от бранша
Припомняме, че в края на 2021 година базираната в Белгия банка KBC (KBC) и базираната в Австрия Райфайзенбанк Интернешънъл постигнаха споразумение KBC да придобие 100% от акциите на Райфайзенбанк (България) ЕАД, представляващи банковата дейност у нас на Райфазенбанк Интернешънъл.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След сватбата: Джеф Безос продаде акции на Amazon за стотици милиони
Още: Финансовият министър: Приходите в бюджета са повече, за разходите питайте Асен Василев
Сделката включва също така изцяло притежаваните от Райфайзенбанк България нейни дъщерни дружества Райфайзен Лизинг България, Райфайзен Асет мениджмънт (България), Райфайзен Застрахователен брокер (обслужващ лизинговите и корпоративните клиенти на Райфайзенбанк), както и Райфайзен Сървис.
Сделката е на стойност 1.015 млрд. евро, според официалното обявление от края на миналата година.
След финализирането на сделката, новите собственици смятат да пристъпят към сливането на ОББ и Райфайзенбанк (България). Прогнозното обединено дружество ще има малко над 18% пазарен дял в България по размер на активите, което ще го превърне автоматично в една от трите най-големи банки на родния пазар с минимална разлика в пазарните дялове с останалите две, става ясно от официалното съобщение за сделката от края на 2021 година.
Още: Пенсиите в евро: Сумата вече ще се изписва и в новата валута
Още: Курсът евро-долар е нечуван от години
Белгийската банкова и застрахователна група KBC предприе поредица от придобивания у нас през последните години, като първо стана собственик на Си Банк, след което закупи и ОББ, а през 2021 година обяви и сделката за Райфанзенбанк (България).