Министерството на отбраната на САЩ смята, че ядрената програма на Иран се е забавила поне с една година, след като през юни американските военни бомбардираха три важни ядрени обекта - Фордо, Натанз и Исфахан. Оценката идва на фона на различаващи се като съдържание разузнавателни данни и на разузнавателните агенции в САЩ, от една страна, и на тези на Техеран и Израел, от друга: Прехванат ирански разговор хвърли нови съмнения дали ядрената програма е унищожена.
"Една до две години"
Главният говорител на Пентагона Шон Парнел заяви пред репортери, че разузнавателните оценки, циркулиращи в Пентагона, показват, че ядрената програма на Ислямската република е била върната назад с "една до две години".
"Вероятно мислим за по-близо до две години, като че ли програмата им е деградирала с две години", каза Парнел по време на брифинг, цитиран от The Hill. Той допълни, че "вярваме и със сигурност всички разузнавателни данни, които видяхме, ни карат да вярваме, че иранските съоръжения - особено тези - са напълно унищожени", като имаше предвид именно Натанз, Фордо и Исфахан.
Оценката е в съответствие с тази на министъра на отбраната Пийт Хегсет за щетите в обектите: Пийт Хегсет се обяви срещу собственото си министерство, за да защити Тръмп за атаките в Иран (ВИДЕО).
Според първоначалната разузнавателна оценка на Пентагона, разпространена от CNN и The New York Times, ядрената програма на Техеран е била забавена само с месеци. Хегсет нарече изтеклата оценка преждевременна и посочи, че основните ядрени обекти на иранците са унищожени. Това твърди и президентът Доналд Тръмп.
Снимка: Getty Images
Американската армия бомбардира Иран на 21 юни - около седмица след началото на израелската операция "Изгряващият лъв", която имаше за цел да спре Техеран да се сдобие с ядрено оръжие. Бомбардировачи B-2 на САЩ хвърлиха противобункерни бомби по Фордо, където на стотици метри под земята се обогатява уран в центрофуги, както и ракети "Томахоук" по съоръженията в Натанз (там също се обогатява уран) и Исфахан. Остава загадка дали иранците са успели да изнесат оборудване и обогатен уран от съоръженията преди атаките.
Заплахите на Тръмп
"Беше унищожително, както никой не е виждал досега. И това означаваше край на ядрените им амбиции, поне за известен период от време", каза Тръмп в интервю за Fox News преди дни.
Президентът на САЩ остава отворен за подновяване на ядрените преговори с Иран, но заяви, че не е необходимо споразумение за ограничаване на ядреното обогатяване. Той също така каза, че са възможни допълнителни удари от страна на Щатите, ако има нов повод за безпокойство, че иранците възстановяват програмата с цел ядрено оръжие.
Още: Иран: Ще има смазващ отговор, ако бъдем отново нападнати
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия Рафаел Гроси заяви по време на интервю в неделя, че Иран може да започне отново да обогатява уран след "няколко месеца".