Производителите на лекарства са дали заявка за поскъпване на медикаментите в размер от 4 до 20% заради инфлацията. Това обяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Причината за това е, че десетки фармацевти от цялата страна се притесняват, че бъдат принудени да затворят заради високи сметки за ток. По думите им те нямат особен избор да компенсират разходите. Единственият им вариант е да вдигат цени, въпреки че цените на лекарствата са държавно регулирани и имат таван. При козметиката и хранителните добавки обаче може да има неограничено повишение.
По думите на Костов му най-голям скок в цените ще има при медикаментите без лекарско предписание. "Законът обаче ограничава увеличаването на цените по НЗОК. Козметиката и хранителните добавки могат да имат неограничено повишение в цените", обясни Костов.
Той съобщи, че проблемът с дефицита на медикаменти се задълбочава. "Почти цялата група антикоагуланти ги няма. 373 лекарства са забранени за износ към момента. Причините са основно производствени, потреблението е нараснало в пъти. Редица лекарства се използват за COVID, а преди само за специфични случаи, като например тези за астма", подчерта фармацевтът.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
По отношение на компенсациите той сподели, че такива има за всички бизнеси. "Над 30 хил. лева повече сме платили за ток в сравнение с миналата година. Вероятно ще търсим увеличаване на размера на помощите, но предстои да го обсъдим в бранша", изясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
Според него няма единна цена за тестовете за коронавирус, тъй като тя зависи от произхода и вида. "Има десетки видове, огромно разнообразие. В България няма дефицит на тестове. Най-скъпите са за 15 лв., а има и под 10 лв.", посочи Николай Костов.