"За последните месеци редица лансирани в битката с COVID-19 препарати са загубили своя приоритет и за някои даже е доказано, че могат да бъдат опасни за пациента". Това посочи в студиото на "Лице в лице" по БТВ инфекционистът д-р Трифон Вълков.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
“Препаратите ивермектин и хидроксихлорохин загубиха своя приоритет. В голяма част от държавите в Западна Европа не се отчитат никакви ползи, дори нещо повече, в тези концентрации, които са показали, дори биха упражнили сериозни токсични ефекти“, каза д-р Трифон Вълков. “Има проучвания, които показват, че прилагането на препарата ивермектин не е показало съществени ефекти, той не помага за профилактика и не може по никакъв начин да замести ваксинацията", заяви още той. “Проучванията до момента категорично отричат неговите ползи при пациенти с доказана COVID инфекция“, отбеляза той.
Според последните проучвания, преливането на кръвна плазма също няма съществен ефект върху оздравителния процес на пациентите с доказан COVID, посочи лекарят. Антибиотиците пък се включват, когато има доказана вторична вирусна инфекция, припомни той.
“Кортикостероидите още от самото начало са одобрени при лечението на коронавируса, но опитите на научната общност да разработи противовирусен препарат още продължават“, посочи инфекционистът. Той съобщи, че от днес в Германия е одобрен и вече са закупени дози моноклонални антитела – това, с което се лекуваше и Доналд Тръмп. Според други проучвания, може да се използва и препарат, които блокира специфичен клетъчен ензим, който вирусът използва за собствената си репликация. Ваксините са най-важната специфична профилактика срещу тази коронавирусна инфекция, категоричен бе д-р Трифон Вълков.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
“Има само един-единствен щам на коронавируса, това което сега наблюдаваме са нови генетични линии, които са общо четири“, обясни в инфекционистът. Разликата е в някои мутации, които се селектираха в генома на вируса, допълни лекарят. Според него новите генетични линии са по-заразни, но до момента няма нито едно проучване, че новата британска генетична линия, е по-смъртоносна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари