Лекари спорят: Правилни ли са мерките на щаба и оправдано ли е носенето на маски

01 април 2020, 17:30 часа 7328 прочитания

Двама доктори влязоха в задочен спор в предаването „Плюс Минус“ по Нова телевизия. Председателят на Управителния съвет на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров и общопрактикуващият лекар д-р Георги Максимов заеха диаметрално противоположни позиции относно действията на Националния оперативен щаб и предприетите от него мерки за борба с коронавируса.

Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа

Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ

„До момента имаме 420 заразени с коронавирус. От тях в болници в София са настанени за лечение 21 пациента. Общо в града има 8 000 или 9 000 легла, което означава, че мерките не съответстват на данните и според мен са напълно необосновани“, заяви д-р Кацаров.

"Това не са данни дори за епидемия. За да се регистрира епидемия според закона и науката е необходимо да се регистрират 200 заболели на 10 000 души население. На практика ние имаме 400 на 7 милиона души“, допълни той. Д-р Кацаров все пак призна, че няма отговор на въпроса дали ако не бяха предприети тези мерки, нямаше заболелите да са в пъти повече. „Може би отговор на този въпрос дава днешното решение на Министерския съвет, с което се иска удължаване на извънредното положение с още месец. В мотивите, с които е прието, се подчертава, че правителството няма реална оценка на страната и не може да направи прогноза. Мисля, че това отговаря на въпроса и потвърждава моята теза“, категоричен бе д-р Кацаров. Той допълни, че резултатите, които се изнасят ежедневно, са плод на работата на две лаборатории, но не се знае истинският брой на заразените.

„Това са много тежки мерки с тежки последици за милиони души и мисля, че трябва да има малко повече обосновка от това „Абе, дайте да спрем да правим каквото и да било, за да не стане по-лошо“, без въобще да знаем дали ще стане по-лошо и дали вече не е станало. Резонният въпрос е защо месец след първия регистриран случай ние нямаме никаква оценка за кризата в нашата страна“, допълни той, като даде за пример страни като САЩ, Германия, Южна Корея, където данните са много подробни и са на базата на огромен брой тестове, като въз основна на тази информация се управлява епидемиологичната криза.

Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени

Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне

На коренно противоположна позиция застана общопрактикуващият лекар д-р Георги Максимов, който също се включи чрез видеовръзка в предаването на Нова телевизия. „Държавата взима абсолютно правилни мерки и поради това заболеваемостта е толкова слаба към момента. От Националния оперативен щаб и правителството взеха точни, навременни и правилни мерки, тъй като няма как иначе да се ограничи такъв тип вирус, който е изключително опасен, тъй като не е това, за което го мислят хората“, категоричен бе доктор Максимов.

Общопрактикуващият лекар взе отношение и по предизвикалата остри полемики тема за ефикасността от използването на предпазни маски. „Носенето на предпазни маски е една от най-важните мерки, която може да доведе до отпадане на това положение, като това може да отнеме между 3 и 4 седмици. Важно е зрителите да запомнят, че тази инфекция не се предава по въздуха и по вятъра, а по въздушно-капков път, което е нещо съвсем различно. Обикновените хирургични и текстилни маски също имат предпазна функция. Те предпазват болният да не разпространява заразата, защото неговите пръски остават по вътрешната страна на маската, а от друга страна се убива и силата на тази струя, която изхвърля навън, когато говори, кашля или киха. При говор вирусът се предава на 30 до 50 сантиметра, при кихане и кашляне е до метър – метър и половина. Точно затова са и съветите да се спазва метър и половина дистанция“, поясни доктор Максимов.

„Маски трябва да носят всички, защото ние не знаем броят на носителите на вируса и това няма как де се разбере обективно. Обикновено той варира в границите между 3, 5 до 10 пъти повече от регистрираните“, допълни лекарят. Именно затова според него маските представляват една много ефикасна механична бариера и ако двама души носят маски, то на практика се снижава рискът от заразяване между тях, тъй като вирусът трябва да премине през две механични бариери.

„Хирургическите маски от плат и хартия не предпазват лекарите, защото те са в непрекъснат контакт наблизо, лице в лице, на по-малко от 50 сантиметра от пациента. Точно затова лекарите трябва да са със специална екипировка“, допълни той. „Мярката за носене на маски е правилна, но най-важно според мен е гражданското самосъзнание“, категоричен бе той.

Още: Няма какво да губим, в чужбина ще ни приемат с отворени обятия: Младите лекари обидени на Тошко Йорданов

Още: Исторически пробив за българската медицина: Оперираха рак на гърдата с робот

Д-р Максимов посъветва хората да слушат и спазват разпоредбите и съветите на щаба, като не изключи извънредното положение да продължи и до юни. Според него през последните две седмици са се завърнали изключително много българи от чужбина – около 20 000 на ден, и не е изключено тепърва случаите да се увеличават.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес