Заради прекомерна бюрокрация и много години неглижиране, Румъния е ахилесова пета що се отнася до логистиката на НАТО в случай на нужда от извънредни действия. Причината - занемарена жп инфраструктура. В северната ни съседка скоростта на товарните влакове често се сравнява с тази на велосипед (бел. ред. - не че в България жп скоростта е много близо на тази на влака стрела), пише украинското специализирано издание Defense Express.
Въпреки че НАТО продължава да прокарва идеята за така наречения "Военен Шенген" за подобрение и модернизация на военната логистика в цяла Европа, последните новини от Румъния хвърлят съмнение върху осъществимостта на идеята. Според DefenseRomania, държавният железопътен оператор CFR Marfa е получил само 2 милиона евро от румънската държава в подкрепа на военния транспорт. Но предвид финансовите проблеми на компанията, тази сума едва е достатъчна за поддържане на основни операции, камо ли за финансиране на каквато и да е модернизация.
Логистиката рядко получава вниманието, което заслужава при оценките на военния капацитет, въпреки че е негов жизненоважен компонент, особено за многонационални съюзи като НАТО. Железопътният транспорт остава един от най-ефективните методи за мащабно сухопътно движение на войски и оборудване, което прави състоянието му стратегически проблем с висок приоритет. Европа често е хвалена за отличните си железопътни мрежи, когато говорим за пътнически трафик. Но когато става въпрос за военна мобилност, проблемите са налице един след друг. Бюрократичните пречки, остарелите механизми за координация и митническите процедури често забавят движението на военни товари - дори в страни с развита инфраструктура като Германия.
Още: Война на Русия и НАТО - данни колко ще струва
За да се справи с това, ЕС предложи създаването на "Военен Шенген" - премахване на правните и дипломатическите бариери за улесняване на трансграничния военен транспорт. Както обаче посочва DefenseRomania, това е само половината от решението. Опростяването на документацията не може да компенсира старите ръждясали релси и мостове в критично състояние, които не само забавят, но понякога и физически ограничават движението на военните влакове - показателно е и при транзита на военна помощ за Украйна.
Голям проблем е и факта, че лошата инфраструктура е по-уязвима за саботаж. Спирането или дори унищожаването на стратегически железопътен маршрут е много по-лесно и потенциалните последици са очевидни. По време на Студената война Европа все още можеше да извършва бързо разполагане на войски. Това вече не е така днес. Въпросът пред НАТО не е дали може да си позволи да финансира модернизацията на железниците, а дали може да си позволи да не го прави.
Defense Express критикува и украинската жп инфраструктура и като цяло влаковите услуги, като ги нарича малко по-добри от румънските. Изданието обаче отбелязва, че Украйна лека-полека си взема поука за важността на този сектор, когато има война.
Още: Тръмп се "зарекъл", че Путин няма да нападне НАТО, докато той е президент