Столичната регионална здравна инспекция призна, че се задъхва и 16-те й екипа не успяват да обходят навреме хората, на които трябва да им дадат предписанията за карантина на контактните лица. Проблемът е основно кадрови. Това каза на пресконференция в Министерския съвет временно изпълняващият директор на инспекцията д-р Илонка Маева, предаде БГНЕС.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
Маева поднесе извиненията си към хората, които са информирани със закъснение и коментира, че не е изключено да има и хора, които да бъдат пропуснати. Тя обясни пътя, по който се информират заразените и карантинираните заради коронавируса.
"Информацията за заразените достига до нас чрез Националната информационна система. Тогава извършваме епидемиологично проучване и определяме контактните лица и ги карантинираме. При ситуация с хиляди с положителни резултати и много контактни лица, не сме в състояние своевременно да подадем тази информация", обясни д-р Илонка Маева.
Д-р Маева увери, че информацията за болни и контактни достига и до личните лекари и там няма забавяне. След като предписанията бъдат подписани и подпечатани, трябва да бъдат разнесени по адреси. Те обаче са хиляди. За това настоя да бъде разгледано предложението им хората да се информират чрез SMS.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
„Предлагаме да се подаде кратък SMS на лицето, което се карантинира. Очакваме отговор от министерството дали това ще бъде прието", разясни д-р Маева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари
По думите ѝ идеята е до няколко дни всички лаборатории, в които се правят тестове, да могат да въвеждат в система и телефонните номера на изследваните. Тази информация ще се изпраща на РЗИ, които ще започват да издирват контактните лица, които също ще бъдат информирани с sms.
От своя страна директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, заяви, че с увеличаването на броя на заразените резултатите от тестовете най-вероятно ще започне да отнема повече време, а не както е сега – да излизат за ден.
„В момента лабораториите обработват PCR тестовете за 24 часа, но при това натоварване може да се стигне до забавяне на резултатите до три дни. За да не се губи това време и да не остават вирусоносители, които не са под карантина, могат да се ползват бързи тестове като първи скрийнинг, особено в колективи“, заяви той и уточни, че 185 лаборатории обработват PCR тестовете.
Още: Исторически пробив за българската медицина: Оперираха рак на гърдата с робот
„Референтната лаборатория вчера е обработила 414 теста и положителните са 161. Това са 38, 8 % , което е повече от всеки трети материал“, уточни той.
Проф. Кантарджиев призова всички да носят маски, където трябва и подчерта, че никой носил маска не се е задушил.
НОЩ: С 50 на сто е нараснал броят на починалите от COVID-19 за последната седмица(ВИДЕО)