Как да преодолеете умората при пътуване нощем

03 юли 2025, 08:01 часа 662 прочитания

Пътуването нощем крие сериозни предизвикателства дори за опитни шофьори. Умората те настига незабелязано и изведнъж ти се дописва. Какво можете да направите, за да останете бдителни, докато пътувате.

Удобна позиция на седене

Прегърбената поза на седалката е голям враг на шофьора. Гърбът трябва да поддържа кръста под ъгъл малко по-голям от 90° - това ще подобри кръвообращението. Регулирайте волана и педалите така, че ръцете и краката ви да останат леко свити. Главата ви не трябва да докосва тавана – оставете разстояние от 4-5 пръста.

Още: Какви грешки правят повечето шофьори при подаване на мигач

Облегалката за глава трябва е на нивото на тила, като това осигурява едновременно комфорт и безопасност. Не „замръзвайте“ на едно място – сменяйте захвата на волана, раздвижвайте раменете си и краката си, тъй като по този начин кръвта не застоява.

Светлина, която не уморява

През нощта очите работят на предела на възможностите си. Използвайте дългите светлини само на празни места, а когато има насрещно движение, незабавно превключете на къси светлини. Чистите фарове и предно стъкло са задължителни - мръсотията „изяжда“ до 50% от светлината. Намалете яркостта на арматурното табло, за да избегнете напрежение в очите. Ако сте заслепени от фаровете на насрещното движение, погледнете към десния край на пътя.

Кофеинът: приятел или измамник?

Кафето и енергийните напитки не са панацея, но могат да помогнат, ако се използват разумно. Кофеинът действа в рамките на 20-40 минути, така че го пийте, преди да се почувствате уморени.

Още: Правилната стойка в колата намалява риска от инциденти

Оптималната доза е 1-2 чаши кафе или една енергийна напитка. Още малко и вместо енергичност ще получите нервност, а след това рязък спад на силите. Не забравяйте да пиете вода - кофеинът дехидратира, което ви кара да се чувствате сънливи.

Как да избегнете изпадането в микросън

Монотонният път ви прави сънливи, но има начини да поддържате форма. Не се взирайте в едно място - оглеждайте пътя, огледалата, знаците. Лека промяна в скоростта (в рамките на правилата за движение) ще помогне на мозъка да не се изключи. Ако карате сами, пуснете си весела музика или завладяващ подкаст, но нищо релаксиращо.

Още: Какво казва цветът на колата за характера на нейния собственик

Признаци на микросън: клепачите натежават, погледът ви се „залепва“ и колата започва да се „носи“ по лентата. В този случай, спрете незабавно. Кратка дрямка (15-20 минути) може да възстанови енергията ви.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес