Проучване: Все по-малко са желаещите да се ваксинират у нас

14 юни 2021, 21:00 часа 4372 прочитания

Все по-малко са желаещите да се ваксинират срещу коронавирус у нас. Това сочат данните на портала "Our World in Data". Всеки осми в страната или малко над 12,5% от българите са си поставили поне една доза от ваксината. Сънародниците ни, които са ваксинирани и с двете дози, са 10%, което значи, че 9 от 10 души у нас все още не са защитени с пълния имунитет след ваксинация, предава БТВ.

Още: Информационна среща за пациенти с онкологични заболявания с проф. д-р Серкан Кескин

Още: Върнаха на Държавния авиационен оператор имот, който трябваше да е площадка за медицински хеликоптери

Има спад от желаещи да се ваксинират. Най-много те са били през месец май с пик от 39 000 поставени дози за един ден. Данните през юни сочат спад и застой, като най-големият брой поставени ваксини за ден е едва 25 хиляди.

От ваксинационния щаб към здравното министерството уточниха, че към този момент данни за ваксини с изтичащ срок на годност за месец юни няма. Такива обаче има за юли. „Под 20 000 са дозите с изтичащ през месец юли, като една част от тях ще бъдат поставени като втора доза“, обясни Богдан Кирилов, директор на Агенцията по лекарствата. На запитване как да бъдат стимулирани българите да се ваксинират, здравният министър отговори: „За ваксините съм отворен към всякакви предложения“. Последва и предложение на Националния борд по туризъм всеки ваксиниран да получи ваучер на стойност 50 лева. Според хотелиери обаче той би бил трудно приложим на практика.

„Всеки стимул е добър, но дали това е най-удачният вариант за някакъв ваучер в сферата на туризма е друг въпрос“, каза мениджърът „Маркетинг и продажби“ на хотел в Поморие Ирина Джендова. За инициативата за стикери "100% ваксинирани" за туристически обекти от ресорното министерство поясниха, че е изключено да се говори за задължителна ваксинация на персонала.

Още: "На ход е Костадин Ангелов": ПП са събрали подписи за извънредна здравна комисия

Още: "Нереалистични очаквания": Анестезиологът след обвиненията за агресия в "Майчин дом"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес