Започва Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г., обявиха от Министерството на здравеопазването, които работят по инициативата съвместно с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В рамките на новата програма, право на безплатна ваксинация срещу HPV тази година ще имат и момичета, и момчета, но на точно определена възраст. Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.
Кои деца може да бъдат ваксинирани срещу HPV
Още: Лекар: Кой е най-честият причинител на полово-предавани болести ?
През 2025 г. по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) безплатна първа доза ваксина срещу HPV могат да получат:
- момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години
- момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени години
Безплатна втора доза ваксина срещу HPV могат да получат:
- момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени години
- момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени години
след интервал от 6-12 месеца от първа доза, независимо дали е поставена по национална програма или не.
Още: Плюсове и минуси на HPV ваксините
Какво представлява HPV - човешки папилома вирус
Снимка: iStock
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като например рак на маточната шийка, рак на вагината, рак на влагалището, рак на пениса, рак на ануса, рак на глава и шия, рак на устната кухина, рак на гърлото и др. Най-често срещаният е рака на маточната шийка.
Още: България е на едно от последните нива по ваксинация срещу HPV
Всяка година около 67 500 ракови заболявания, причинени от HPV, се диагностицират в държавите членки на ЕС. От тях около 33 000 са новодиагностицирани случаи на рак на маточната шийка, а 15 000 са починалите от това раково заболяване. Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.
Снимка: iStock
Раковите заболявания, причинени от HPV, могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация. Натрупаните данни през последните 20 години сочат, че ваксините срещу HPV са високоефективни и безопасни. При ваксинираните лица рискът от ракови заболявания, причинени от HPV, намалява с над 80%. В държави като Австралия, Канада, Дания, Испания, Швеция, Обединеното кралство (Шотландия) и САЩ се отчита съществено намаляване на заболели от рак на маточната шийка при ваксинирани лица, като в някои държави (Великобритания, Австралия) ракът на маточната шийка се счита за почти ликвидиран.
Пълна информация за ваксината срещу HPV и програмата на Министерството на здравеопазването и НЗОК можете да откриете на специализираната платформа "+МЕН".