Правителството предостави безвъзмездно на Държавния авиационен оператор управлението на имот - публична държавна собственост на територията на „Летищен комплекс - София“. Той е част от „ВИП терминал“. С Решение на Министерски съвет от 20 юли 2023 г. теренът, управляван от ДАО, бе прехвърлен на Министерство на здравеопазването за изграждане на хеликоптерна площадка за нуждите на спешната медицинска помощ по въздух.
Още: Нова успешна мисия: Медицинският хеликоптер превози пострадал мъж от Разлог до София
След стартирана процедура по регистрация ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ е изразила становище, че посоченият имот не отговаря на изискванията за вертолетно летище. Поради това имотът е с отпаднала необходимост за Министерството на здравеопазването и отново се предоставя за управление от ДАО, аргументират се от Министерски съвет.
Още медицински хеликоптери у нас
България разполага с три медицински хеликоптера, а до края на годината чакаме още два, обяви здравният министър Силви Кирилов по време на посещение на болница "Св. Екатерина" в София. Там той пристигна на 10 юли с вицепремиера Томислав Дончев и със Селин Гауер - генерален директор на работната група за реформи и инвестиции в рамките на генералния секретариат на Европейската комисия. Визитата ѝ е във връзка с проследяване на действията на страната ни по Плана за възстановяване, като проектът за въздушните линейки е ключова част от него. Той стартира на стойност от около 50 милиона евро, но то бе увеличено до 74 милиона евро.
Снимка: МБАЛ-Шумен
Освен петте хеликоптера, които България трябва да има до края на годината, още два са по Плана за възстановяване - т.е. общо 7. Отделно имаме още един, който е закупен с държавни пари.
Още: Стана ясно колко медицински хеликоптера очаква България до края на годината
Имотите с отпаднала необходимост отново са тема
Неизползваеми активи, които генерират разход, но към които има инвестиционен потенциал, следва да бъдат продадени по прозрачен и публичен начин чрез явно наддаване през електронна платформа. Парите ще се изразходват само за придобиване и изграждане на публична социална инфраструктура - детски градини, училища и други. Това съобщи премиерът Росен Желязков по време на заседание на Министерския съвет в началото на май, на което беше приета Програма за упражняване правата върху имоти – държавна собственост и върху имоти – собственост на държавни публични предприятия.
Програмата предвиждаше продажбата на над 4400 обекта с "отпаднала необходимост", но списъкът с конкретните имоти беше публикуван едва на 24 юни - след запитване по Закона за достъп до обществена информация от блогъра Боян Юруков. Той създаде и интерактивна карта, визуализираща къде са конкретните обекти и даваща възможност за подаване на директни сигнали. Стана ясно, че сред имотите са коминът на „Пирогов“, носове по Черноморието, части от язовири и защитени местности, части от римския амфитеатър в София, дори имоти в природни паркове и на държавната граница. Юруков е установил още, че над 1000 обекта в списъка са без точни координати или с грешни кадастрални номера. Много кметове не са били дори уведомени за плановете за държавни имоти в техните общини. За много от обектите дори не се знае каква е собствеността, добавя той.
В последните дни, изглежда, има развитие - част от имотите вече са пуснати за продажба, сигнализира Юруков: Продажба на хиляди имоти с "отпаднала необходимост": Държавата нямаше да бърза, но вървят търгове.