Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Метаанализ: Пиете ли по-дълго време определени лекарства, рискът от рак се увеличава

08 март 2022, 13:00 часа • 17888 прочитания

Има видима зависимост между редовния прием на ангиотензин рецепторни блокери (сартани – вид лекарства за хипертония и високо кръвно налягане) и риска да развиеш всички познати видове рак. Това е основното заключение в ново изследване.

Изследването представлява метаанализ на 15 рандомизирани контролни проучвания. Техните цели са две – да изследват данни за риска от развитие на всякакъв вид рак при прием на сартани, както и рискът специално за развитие на рак на белите дробове. Във всички проучвания са включени данни за над 61 000 души.

Резултатът – ако се "излагаш" повече на въздействието на сартани, рискът от развитие на рак расте, включително на рак на белите дробове. Специално за рака на белите дробове е посочено, че има "статистически значимо увеличение" на риска да се разболееш, ако употребяваш сартани над 2,5 години. Ако не се "излагаш" на въздействието на сартани, рискът намалява.

По темата Actualno.com разговаря с проф. д-р Георги Чернев, началник на кожната клиника на МВР болница


"Името на кардиолога професор Илке Сипахи е енигматично и известно на всеки в международната научна общност! Или поне на всеки, който се занимава с проследяването на връзката между сартаните и развитието на различни ракови форми! Неговата първа публикация по темата датира от далечната 2010 година и е отразена в небезизвестното списание The Lancet. Toгава той за първи път обявява в анализите си, че употребата на сартани е свързана с последвал уж пренебрежим риск от развитието на всякакъв тип неоплазми (ТУК)", каза проф. д-р Чернев.

"12 години по-късно клиничните му проучвания показват един доста по-зрял статистически анализ, както и една доста "по-ярко изразена" или силно изразена статистическа зависимост между приема на сартани и развитието на рак/всички ракови форми, която е в пълен синхрон с всяка наша публикация до момента - за което би следвало да му бъде благодарено! Именно по този начин международната научна общност потвърждава българския принос и доказва достоверността на нашите споделени до момента клинични данни и заключения. Трудовете ни през последните 4 години предшестват този анализ, който на практика има и потвърдителен характер в случая. Нека сега се търси причината за това", добави професорът.

Многократно сме предлагали решение на проблема, но явно някой има интерес това да продължава. Анализите за наличност или липса на нитрозамини липсват и до момента! Именно на това наблягаме и в рамките на нашия конгрес тази събота - 12 март, 2022 година, хотел "Маринела". Понякога е важно да изпреварваш събитията", заключи проф. Чернев.

Още: Световно фармакологично списание официализира български наблюдения за рак на кожата и лекарства за кръвно

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес