Сдружение „Регионално управление на отпадъците - Плевен“ ще кандидатства по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци - втора“ по приоритет 2 „Отпадъци“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Решението бе прието на свиканото тази седмица общо събрание на Сдружението, на което присъстваха представители и на шестте общини, членуващи в него - Плевен, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Искър, Пордим и Гулянци.
Още: Представиха проекта за Бюджет 2025 на община Плевен
Още: Увеличават размера на еднократните помощи при раждане или осиновяване на дете в Плевен
Дневният ред на срещата включваше обсъждане на три въпроса.
Събранието подкрепи искането на Община Пордим средства, събрани от отчисления по чл. 64 от за ЗУО, да се ползват за закупуване на два камиона за подобряване събирането и извозването на биоразградими и едрогабаритни отпадъци.
Втора точка в дневния ред бе обсъждане на предложението Сдружението да кандидатства по отворената процедура по Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г. Идеята получи единодушната подкрепа и на шестте общини, като бе решено да се възложи анализ и прединвестиционно проучване относно необходимата техника и съдове за разделното събиране на биоразградимите отпадъци. Коментирана бе и конкретна необходимост от закупуване на дробилка за компостиращата инсталация.
Още: Община Плевен предостави за ползване четири автомобила за нуждите на ОДМВР
Още: Плевен посреща пролетта в парк „Кайлъка“ със забавления и активности за цялото семейство
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без „Синя зона“ в празничните дни за Великден в Плевен
Още: Комисия предложи да се награди архитект със званието „Почетен гражданин на Плевен“
Относно работата на регионалното депо за отпадъци на срещата бе коментирано, че вече има прието решение за необходимостта от изграждане на втора клетка поради изчерпване капацитета на първата.
Взе се решение и за провеждане на среща с управителя на регионалното депо, на която да бъдат обсъдени възможностите гражданите сами да могат да ползват депото за изхвърлянето на едрогабаритни строителни отпадъците, без да се налага за това да ангажират специализирана фирма и да заплащат транспорт, какъвто е в момента редът. Очаква се по този начин частично да бъде разрешен и проблемът с нерегламентираните сметища на територията на общините. На депото ежедневно се води отчетна книга, в която се вписват кода, вида на отпадъка, общината или фирмата, която го предоставя, работната клетка, където се депонира.
Предстои и среща с кметовете на всички общини на територията на област Плевен относно приетите законодателни промени за изчислението на такса смет.
Още: Плевен в очакване на Великден
Още: Плевен посреща Великден с богата програма
Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Плевен, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Пордим, Искър и Гулянци е разположено между селата Буковлък и Опанец, в непосредствена близост до старото депо на община Плевен. Общата площ на кариерата е 400 дка, като около 130 дка се използват за общинско депо. Площадката е на 6 км от Плевен и на 8 км от град Долна Митрополия. Депото е въведено в експлоатация на 12.09.2016 г., за което е уведомена РИОСВ Плевен. На неговата територия са изградени Клетка 1, сепарираща и компостираща инсталации, работилница, контролно-пропускателен пункт, административно-битова сграда и сграда за временно съхраняване на опасни отпадъци. Капацитет на Клетка 1 е 785 500 т отпадъци.
Още: Кметът на Плевен свика извънредна среща заради безводието