Бившият министър на труда и социалната политика Христина Христова заяви, че всички партии, които участват в преговорите за кабинет, дават добри и аргументирани предложения, но това, което е сложеното е, че имаше противоречиви предложения, които няма как да бъдат едно с друго.
Още: "Изказването ми беше твърде емоционално": Тошко Йорданов отново се извини на медиците
Още: "ПП са в същата ситуация, заради която съсипваха ГЕРБ и ДПС": Говори Георги Харизанов (ВИДЕО)
Пред БНТ Христова заяви, че минималната работна заплата трябва да е 762 лв. Спорът е много голям, синдикатите извеждат социалните функции на минималната работна заплата, бизнесът извежда икономическите функции. Това е една тема, която предстои на новото правителство да я решава, защото над 350 000 души получават минималната работна заплата, посочи Христова.
Не по-малък е спорът и за пенсиите. Имаше една стъпка в правилната посока - преизчисляване на пенсиите от 1 януари догодина, обясни Христова и добави, че трябва да се каже, че няма съвършен механизъм за преизчисляване на пенсиите.
Тя отбеляза, че бюджетът на една държава е най-политическият инструмент, но Христова се надява политическият дебат да се опре на експертният анализ. Като следях дебата в социалната сфера ми направи впечатление предложението на Демократична България за реформи в ТЕЛК-а, каза Христова.
Още: Нидерландия ще ни помага да се пазим от терористични заплахи и да си пазим класифицираните данни
Още: Промени в плана за въвеждане на еврото в България
За съкращаването на държавната администрация с 30%, Христова заяви, че въпросът е многопластов и има много аспекти. Трябва да се направи много сериозен и качествен анализ, каза тя. Трябва да има активна политика на пазара на труда - квалификация и преквалификация за хората, които могат да загубят работата си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът включва България във Фонд "ЕС за Украйна"
Още: Надежда Йорданова заговори за любовен сериал между ГЕРБ и "Възраждане" (ВИДЕО)
Още: Втора пенсия - между избор на лична инициатива и солидарност от всички