"Не очаквам текстове от съдебната реформа да „окапят”. Това заяви правосъдният министър Христо Иванов в коментар за гласуваната вчера (23 септември) конституционна реформа пред bTV.
Той уточни, че вчерашното гласуване е важен междинен резултат, но много сме далече от момент за отдъхване: "Всичко е възможно.. Комромисът, който беше постигнат ясно показва, че толерантността на обществото е много малка."
Иванов уточни, че "колегите от АБВ поставят важни въпроси (бел. ред. - за политическата квота във ВСС). Това е изключително важен разговор и трябва да сме им благодарни че те повдигат тази тема. Намирането на точния баланс ще изисква внимателен дебат, аз имам да проведа среща с всички политически сили, за да има диалог, да изчистваме аргументите и да търсим точките."
Винаги съм казвал, че тези промени са национален проект. Благодаря на всеки един народен представител, който е дал гласа си, допълни още Иванов.
На въпрос дали е имало сделка той отговори: "За да изглежда като сделка, трябва да кажем какъв компромис е направен, колко лош е той, аз лично не виждам как може да се говори за компромис. Диалогът никога не е прекъсвал и така трябва да бъде."
Относно реакцията на АБВ правосъдният министър коментира: АБВ избра да погледне на целия този пакет през призмата на един важен проблем. Това, което колегите от АБВ поставят за обсъждане, е важна тема - как да имаме правилния баланс за демократична отчетност. Това е тема, в която не може да има само прави и само неправи.
Иванов допълни, че "усилията ни ще бъдат насочени към разделянето на политиката от съдебната власт. Когато се съмняваме, че съставът е купен, това е един сериозен удар срещу демократичността."
На въпрос как работи с Цацаров Христо Иванов отговори: "Прекрасно!"
Припомняме, че Проектът за промени в Конституцията заради съдебната реформа беше формулиран в края на лятната сесия на парламента. Ревезираният законопроект за изменение и допълнение на Конституцията бе внесен от председателя на Народното събрание Цецка Цачева и 180 народни представители от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, БДЦ и трима от АБВ. На заседание на 2 септември временната комисия, разгледа измененията, които имат за цел "структурна и организационна реформа на съдебната власт в съответствие с международните стандарти".
Изменията разглеждат разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии – съдийска и прокурорска, създаването на възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд и засилване на ролята на инспектората на Съвета. Промените предвиждат съдийската колегия да има 13 членове – 6 избирани от общото събрание на съдиите и 7 от Народното събрание. Съгласно законопроекта прокурорската колегия трябва да има 12 членове, в това число главният прокурор, 4 членове, избирани от Общото събрание на прокурорите, един, избиран от Общото събрание на следователите, и 6 – избирани от Народното събрание. Заседанията на пленарния състав ще се ръководят от министъра на правосъдието. Въвеждат се и нови правомощия на Инспектората към Висшия съдебен съвет. Той ще прави проверки за конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи.
Съгласно приетите правила на първо четене за промените в Конституцията беше нужно квалифицирано мнозинство за приемане на изменията, т.е те се смятат за приети, ако за тях гласуват три четвърти от народните представители или минимум 180 депутати.