Отново припомняме начина на гласуване, който Ви гарантира правилно попълване на бюлетината и съответно - валиден вот.
Още: "По Суджукгейт трябваше да имаме привлечен неизвестен премиер": Божанов защити Асен Василев
Още: Денков кани на протест: Елате да защитим демокрацията - утре може да е късно
В лявата част на бюлетината са изброени кандидатите за изборите (партии, коалиции и независими кандидати за съответния район), според жребия на ЦИК. За избраната партия/коалиция се гласува със син химикал (такива има на разположение в избирателните секции) в квадратчето вляво от името – със знак Х или V.
В дясната част, под текста, уточняващ, че това са полетата за преференция, се дава глас за предпочитание. Той не е задължителен и може да се постави само в едно от кръгчетата – отново със знак Х или V. Броят на кръгчетата е различен за всеки многомандатен избирателен район и отговаря на удвоения брой мандати, които се полагат на МИР-а.
Всеки гражданин може да пренареди листата на предпочитаната партия. Това се случва с т.нар. преференция.
За да я използвате, трябва да отбележите кръгче от дясната част, означено само с номера на кандидата.
Това са и преференциите – във всеки от МИР-овете ще има толкова кръгли полета, колкото депутати ще бъдат излъчени от района (във Враца например кръгчетата ще са 12, а в Перник – 4).
Ако желаете да подкрепите конкретно лице от листата на предпочитаната партия, трябва предварително да знаете кой номер е той в нея и да зачертаете освен политическата формация, и неговия номер в кръглите полета.
За да се изкачи нагоре един кандидат-депутат, той трябва да получи 7% от общия брой гласове за своята партия в съответния МИР.
За разлика от Европейските избори, този път, ако не отбележите преференция, преференциалният вот се брои за водача на дадената листа.
Справка коя е избирателната секция, в която имате право да гласувате, можете да направите на адрес http://www.grao.bg/elections.