Както обеща в петък, "Продължаваме промяната - Демократична България" днес внесоха в Народното събрание законите за реформа на службите за сигурност. Според предложените промени изпълнителната власт трябва да може да управлява структурните звена в сектор "Сигурност".
Още: Атанас Зафиров: Депутати с повдигнати обвинения трябва сами да дадат имунитета си
Предвиждат се два механизма за назначаване. Хората под пагон ще бъдат назначавани от президента, а цивилните - с решение на Народното събрание.
Надявам се, че Шенген е толкова голям приоритет за тях, както и за нас. От самото начало ние заявихме, че един от големите приоритети, за да подкрепим това правителство, беше Шенген. Надявам се да не се изчаква да дойде ротацията, за да може да придвижим въпроса за Шенген, защото идват европейски избори, идват изборите в Австрия. Ние не можем да чакаме повече. Това каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков пред медиите в парламента.
Той припомни за своето посещение в Австрия, като уточни, че темата е била именно Шенген. "Това, което те заявиха ясно е, че най-големият въпрос във връзка с тяхното вето е сигурността на миграционните потоци, сигурността на границата. Знам от министър-председателя, че те правят всичко възможно да убедят нашите австрийски и нидерландски партньори, че сме готови за Шенген, но това, което ние разбираме е, че тази отговорност не е само на правителството, тя е на Народното събрание", каза Петков в контекста на внесените законопроекти.
Още: Социолог: Бойко Борисов прояви благосклонност към АПС и „Възраждане“
Още: Костадин Костадинов е в Москва за парада на 9 май
Той отбеляза, че от ГЕРБ показват непълна готовност да подкрепят законите, но изрази надежда това да бъде преосмислено. "Надявам се, че г-н Борисов не вижда по различен начин приоритета за България в Шенген", каза още Петков. ОЩЕ: Борисов към ПП-ДБ: Да не ни провокират, ще им гледаме законите за службите след изборите
Идеите на ПП-ДБ за реформа на службите за сигурност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С гласовете на Пеевски беше преизбран човекът, който трябва да контролира подслушването
Още: Полицаят в Борисов е впечатлен от техниката на Бонев за детектора на лъжата (ВИДЕО)
От своя страна ген. Атанас Атанасов отбеляза, че законопроектите, които ПП-ДБ внасят касаят начина, по който се управляват ДАР, ДАНС, Националната служба за охрана, както и двете разузнавателни служби.
"Този въпрос го обсъждахме неколкократно и с партньорите, които подкрепят правителството. Надявам се, че след като бъдат внесени в Народното събрание и те се запознаят в детайли и ще получим подкрепа. Това не е подкрепа за ПП-ДБ, а за приоритета Шенген", каза Атанасов.
"По отношение на ДАНС и ДАР, също така и ДАТО, предложението трябва да идва от Министерски съвет и изборът да става в Народното събрание", каза Атанасов.
Още: Борисов: Ако бях премиер - щях да се притеснявам за кабинета (ВИДЕО)
Още: Строят детски градини и училища с пари от продажба на държавни имоти
Toj обяви, че ПП-ДБ не са внесли законопроекта за сливане на военното и цивилното разузнаване, тъй като няма подкрепа от останалите политически сили, които стоят зад правителството, но не са се отказали и ще работят в близко бъдеще да ги убедят.
Припомняме, че тази идея не срещна подкрепа в некоалицията, поради което Атанас Атанасов подаде оставка от ръководството на комисията за контрол над службите.