Сергей Лавров заяви, че Русия ще отговори със същото в отговор на 70-те изгонени руски дипломати. Какво следва оттук насетне - по темата Мирослав Димитров разговаря с Милен Керемедчиев - бивш зам.-външен министър и бивш зам.-икономически министър.
Още: Или реални данни за цените, или оставка: ДБ не са доволни от Спецов (ВИДЕО)
Още: Управляващите замазват с обещания скандала с Тошко Йорданов и младите лекари
По думите му много е вероятно затварянето още едно наше генерално консулство като ответна мярка - това в Екатеринбург: "България до момента имаше представителство в Москва, където е посолството ни, във Санкт Петербург, където е нашето генерално консулство, имахме такова и в Екатеринбург. Това, което се взе като решение, когато се изпратиха двете ноти за реципрочност от нашето външно министерство към руския посланик, една от точките беше - да се закрие руското консулство в Русе и ние да затворим консулството в Екатеринбург".
Kакво следва?
"По скоро ще изчакат да се успокоят малко нещата и ще отговорят реципрочно. Вижда се, че започват да предприемат някакви стъпки. Отпадането на туристически визи за българи е нормална дипломатическа ответна мярка, която може да се предприеме", заяви Керемедчиев.
Още: Заместникът на Кирил Петков се закле в парламента
Още: Слави Трифонов се появи да каже за Тошко Йорданов: Ще има ли оставка?
Керемедчиев заяви, че приемащата страна определя дали да допусне акредитация на съответния брой дипломати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДБ готвят „букет от аргументи“ за свой вот на недоверие
Още: Новият вот на недоверие: Асен Василев не изключва подкрепа, ДБ вече са взели решение (ВИДЕО)
Какви привилегии дава един дипломатически паспорт?
"Да имаш дипломатически паспорт ти дава имунитет за държавата, за която си акредитиран, съответно не си проверяван като физическо лице от местните власти, както автомобила, сградата, в която се помещаваш, дипломатическата поща е абсолютно неприкосновена. Не се проверява дори от рентген на летището", обясни бившият зам.външен министър.
Той отбеляза, че за 2022 г. руското посолство официално е поискало акредитирането на едва 42-ма дипломати, като към този момент броят им у нас е 150: "Ето защо не бива да се изпада в истерия от тези дипломатически "любезности".
Още: Атанас Атанасов за Асен Василев и бъдещето на коалицията ПП-ДБ: Не го познавам много добре
Още: Трудно управление: Гласуват третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Временно командировани, но всъщност за постоянно
По думите му Русия използва една вратичка във Виенската конвенция, която дава възможност за временно командировани дипломати, но това "временно" може да продължи повече отколкото е нормално. Керемедчиев смята, че вината е в нас, за това че в продължение на десетилетия българската страна е "затваряла очи за тези временно командировани руски дипломати".
"Това, което направи България трябва да е много ясно. Бяха изпратени две ноти на посланик Митрофанова. Едната нота беше за това, че има руски дипломати, които извършват несвойствена за акредитацията си дейност. Това са така неречените шпиони, които според данни на нашите служби са разкрити, че са извършвали такава дейност. Втората нота е свързана с реципрочността на двете дипломатически мисии", каза още той.
Прикритието на шпионите
Керемедчиев уточни, че всяка една държава изпраща служители на своите служби, които да извършват определена разузнавателна дейност: "Най- често те са прикрити под шапката на културни аташета, търговски аташета, аташета по печата и т.н. Разбира се всяка една държава изпраща и военно аташе, което е официален представител на въоръжените сили. 99% от случаите контра-разузнаването разбира веднага, кои от представителите преминават някакви граници на своите действия и наистина застрашат националната сигирност от гледна точка на вербуване на български граждани, комуникация с високопоставени представители на нашата администрация или политически живот. Тогава вече съответните служби дават информация на министерски съвет, който предлага на министерство на външните работи те да бъдат отзовани".
Поведението на Митрофанова
"Изключително непремерено от дипломатическа гледна точка поведение на госпожа Митрофанова. Само двама руски посланици си позволяват такъв изказ в Европа. Това е посланика на руската федерация в Северна Македония и посланик Митрофанова в България".
"Мярката беше правилна, направена по най- лошия начин", категоричен е Керемедчив.
КОЯ ДЪРЖАВА ИМА НАЙ-МНОГО ДИПЛОМАТИ У НАС - МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК.
Още от разговора с Милен Керемедчиев - вижте във видеото.