Съставяне на реформаторско правителство с ограничен мандат. Това е една от шестте стъпки за излизане от кризата, които предлага Реформаторският блок, предаде БГНЕС.
Още: Първа реакция: Киселова обясни сроковете и какво следва по процедура за референдума на Радев
"Смятаме, че има път извън кризата, той започва с оставката на Орешарски, а не завършва с нея", каза Радан Кънев.
Трябва промяна на политическата система, която да върне доверието на гражданите и да намери пътя за преодоляване на бедността, смятат реформаторите. Шестте стъпки започват с незабавна оставка на правителството, което е напълно дискредитирано пред българските граждани и Европа, стана ясно още от брифинга.
Спешни промени в Изборния кодекс, както те са вече предложени от Реформаторския блок и съобразени с международните препоръки, е втората стъпка, която бе предложена. Следващата е разпускане на Народното събрание и насрочване на нови избори не по-късно от европейските избори през месец май 2014 г., заявиха от Реформаторския блок.
Още: Радев през 2022 г.: Референдум за еврото е невъзможен и е против Конституцията
Още: "Чакам да чуя Борисов, понеже многократно се върти насам и натам": Денков за референдума за еврото
Партиите и протестиращите да постигнат съгласие за дата за провеждане на парламентарни избори най-късно заедно с изборите за ЕП и назначаване на служебен кабинет, настояват още те.
Провеждането на нови избори и постигане на съгласие в 43 НС за програма за спешни мерки за излизане от кризата, е четвъртата стъпка за изход от тежкото положение, в което се намира страната ни.
Още: Асен Василев в спор с Илияна Йотова: Вкаран е огромен ресурс в лъжи и фалшиви теории
Друго предложение на реформаторите е съставяне на реформаторско правителство с ограничен мандат. То може да работи по спешни и краткосрочни решения и да подобри живота на гражданите. Трябва и радикална реформа в МВР, прокуратурата и съдебната система, операция „Чисти ръце", ново изборно законодателство и нови медийни регулации, категорични бяха на срещата.
Започването на голям обществен дебат за промени в Конституцията и националните приоритети на България е шестата реформаторска стъпка. Той трябва да положи основите на Третата българска република и да завърши с решение за свикване на Велико Народно Събрание.
Още: Атанас Пеканов: Пътят на България е само един - към пълна интеграция в Европа