Първа реакция: Киселова обясни сроковете и какво следва по процедура за референдума на Радев

10 май 2025, 10:21 часа • 1209 | прочитания

"Към момента няма внесено предложение, това е все още намерение на президента. Когато бъде внесено, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд по темата".

Това обясни в първото си официално изявление председателят на парламента доц. Наталия Киселова по повод анонсираната идея на президента Румен Радев за провеждане на национален референдум по въпроса с приемане на еврото от 2026 г. По думите на Киселова, която е и конституционалист, едното решение на КС се отнася именно конкретно за приемането на еврото. Вероятно визираното определение касае именно решение по дело 13 от 2024 г., тъй като България е поела валидно задължение за включване в еврозоната и редът, по който това задължение се изпълнява, не зависи от преценката от български институции, още по-малко от национален референдум, а от покриване на конвергентни критерии.

Още: Илияна Йотова: Много силно решение на президента Радев - трябва референдум за еврото

Какво следва?

На въпрос дали предложението на Радев е противоконституционно, Киселова обясни: "Така, както беше представен въпросът, е спорно. Нека видим мотивите. След като бъде внесено предложението с мотиви, то е от компетентността поне на две парламентарни комисии - тази по бюджет и финанси и тази по конституционни и правни въпроси. В рамките на седмици се надявам да се произнесат", каза тя.

По процедура следва именно решение на Народното събрание като компетентен орган, който може да признае или отхвърли предложение за национален референдум.

Снимка: БГНЕС

Популизъм или реална идея

Припомняме, че с обръщение към нацията на 9 май вечерта държавният глава направи предложение за национален референдум за еврото. Новината предизвика буря от политически и обществени реакции. По думите на държавния глава "институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за бъдещето на България без да се вслушат в мнението на гражданите". И обясни: "Като президент съм убеден, че въвеждането на единна европейска валута може и трябва да стане с убедителен национален консенсус, с вътрешното убеждение на хората, а с пренебрежително незачитане на тяхната воля. Всеки български гражданин има правото да се произнесе за своите пари, благосъстояние и бъдеще. Затова внасям в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум с въпроса "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута, евро, през 2026 г.?", каза Радев.

Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин

Идеята му идва на фона на поне две противоречиви изказвания на президента по същата тема и то съвсем скоро. На 9 ноември 2022 г. по време на консултации с проруската партия "Възраждане" за съставяне на правителство, президентът коментира тогавашното предложение на Костадинов за референдум за влизането на България в еврозоната с думите, че "провеждането на референдум по въпроси, уредени във вече приети международни договори е невъзможно, също така има ограничение и от Конституцията".

Снимка: БГНЕС

Тогава Радев обясни, че за организацията за такъв тип допитване до народа има ограничения, поставени и от Конституцията ни. "Международните договори, особено когато се касае за Европейския съюз, са над националното законодателство", категоричен бе президентът.

Още: Росен Желязков: Радев чертае бъдещия си политически проект в надпревара с "Възраждане"

И още - през месец март тази година държавният глава заяви пред студенти в Пловдив, че няма как да издаде указ за провеждане на референдум за еврото. "Защото това не ми е в правомощията. Подписката е внесена в НС и указ може да издаде само българският парламент. Ние още с влизането в ЕС сме поели ангажимента да се присъденим към еврозоната. Но най-важното е да удовлетворим бизнеса, гражданите и Маастрихтските критерии. Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи. Аз апелирам управляващите, че трябва да бъдат създадени необходимите условия, т.е. да има орган, който да избегне всякаква спекула в началния етап с цените", коментира на 13.03.2025 година той.

Реакции

Междувременно социалните мрежи и публичното пространство се изпълниха с реакции на политици, общественици и журналисти. Само час след обръщението на Радев се оказа, че вече има събрано политическо мнозинство сред проевропейските парламентарно представени партии, които категорично заявиха, че ще отхвърлят предложението.

Още: "Дрънчат копейки" и "ченгеджийско активно мероприятие": Реакциите в социалните мрежи за референдума на Радев

Редица конституционалисти и юристи също се изказаха по темата и припомниха както решенията на Конституционния съд, така и произтичащите клаузи от договорите за присъединяване към Европейския съюз, които България е подписала преди повече от две десетилетия. Още: "Противоконституционен и противозаконен": Юрист обясни подробно защо не може да има референдум за еврото

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес