"Аз не съм привърженик на присъединяването на България към еврозоната сега, но чувам много сериозни аргументи за обратното и поради тази причина не бих гласувал на референдум, защото мисля, че по такива сложни въпроси не трябва да се питат лаици като мен. Освен това помня какво стана, когато България наистина беше оставена само на българи да я управляват от 1990 до 1997-ма. Фалира брутално. Пенсията стана 3 долара, заплатата - 7, а спестяванията на хората в банките бяха буквално откраднати – казвам го за по-младите ентусиасти за независимост и прочие абсолютни глупости, които и няма как да станат в контекста на международни обвързаности с договори и прочие".
Това коментира в профила си в социалните мрежи проруският журналист Явор Дачков, който досега изразява и силно антиевропейски позиции. Той коментира идеята за иницииране на референдум за приемането на еврото от 2026 г. по нестандартен начин, като подчерта, че "решението на президента Радев е взето на юруш, без план и обмисляне, а в този момент звучи авантюристично, защото е ясно, че референдум няма да има", позовавайки се и на оставката на съветника на Румен Радев по правните въпроси Крум Зарков, който определи референдума като противоконституционен.
Още: Първа реакция: Киселова обясни сроковете и какво следва по процедура за референдума на Радев
"Мотивите на президента не звучат убедително, защото от 3 години "Възраждане" поставя този въпрос, но всички институции, включително и президентската, не им обръщаха внимание, а КС направо ги отряза. Очевидно е, че президентът Радев изненадващо повдигна този въпрос сега не от грижа за мнението на българските граждани и техните пари, а за да маркира политическа линия за бъдещите си политически планове. И затова казвам, че този негов ход е рисков. Защото той не е принципен, а политически", обясни Дачков. Той казва още, че намира президентът Радев за "един от малкото разумни и подготвени държавници, с които свързвам надеждите си за управленска алтернатива на модела Борисов-Пеевски", но и подчертава, че сега "ще бъде опакован окончателно като антиевропейски политик и занитен в нишата на "Възраждане".
Снимка: БГНЕС
Обрат след обрат
"Това е популистка линия, която е популярна във Фейсбук и по форумите, но далеч не е доминираща в българското общество. Тя разчита на разпад на ЕС и катастрофата на съюза, която евроскептиците фантазират от Брекзит насам, но която все не се случва. Тръмп е пълен провал за втори път, а либералите съвсем не са победени, което прави доста неясно бъдещето на тази антиевропейска популистка линия. Тя би била силна само при ясна алтернатива на ЕС в лицето на Русия, както фантазират носталгиците по социализма. Днес Русия не дава никакъв сигнал, че има интерес към Европа, камо ли към България. Путин и Лавров неведнъж са казвали, че скъсването с Европа вече се е случило за тях. В този смисъл, единственото нещо, към което България може да се върже и е вързана, си остава ЕС, колкото и жалък да изглежда днес", казва още журналистът.
Още: Радев през 2022 г.: Референдум за еврото е невъзможен и е против Конституцията
Според него Радев може би разчита на антиевропейски настроения и протести и залага на бъдещото нарастване на евроскептиците. "В България истински протести има само по икономически причини. Засега такива не се очертават. Само преди две седмици правителството изтегли 4 млрд. евро дълг и си уреди спокойствието поне до президентските избори. Влизането в еврозоната ще му осигури допълнително икономическо спокойствие, а протести и бойкоти заради закръглянето на цените с 20 евроцента нагоре няма да го уплашат. От утре Радев ще бъде разказван (несправедливо) като антиевропейски политик и ще трябва да разчита на истинска европейска катастрофа, за да му излязат картите. Предсрочни избори не се очертават, неговото влизане в битката за изпълнителната власт ще стане след края на мандата му и дотогава ще трябва сам да се надскача след днешния радикален ход, за да поддържа интерес, което е много трудно", пише още той.
Каква реакция следва - Дачков обяснява: "Със сигурност днес той помогна най-вече на либералите от ПП и ДБ, които бяха в толкова окаяно състояние, че се бяха хванали за религията в училище като спасителна греда в удавническата си политическа несрета. От днес те ще преоткрият позабравения враг Радев, който иска да ни откъсне от Европа и да ни закара с вокзала в Москва. Просто ми се повдига, като си представя примитивните им опорки, но от политическа гледна точка това ще им сплоти електората. Затова казвам, че това е много рисков политически ход. Може и да излезе изключително успешен, но може и да му струва политическото бъдеще, което до днес изглеждаше нарисувано. Надявам се да греша, което често се случва, но мисля, че този популистки ход с искане за референдум е груба политическа грешка".
Още: Рублени*, време е за истински референдум: В ЕС или при Путин
По думите му "популизмът е добър начин да се добереш до властта, но винаги ме е отвращавал. Защото е лъжлив и защото е некомпетентен да управлява. Това го гледам от 30 години в България, която циклично започва всичко отначало като държава със СОП (специални образователни потребности). Съжалявам, че ще го кажа, но с това малоумие ми мина животът. И в неугасваща надежда за проблясък на разум. Такъв явно няма на хоризонта. Силно се надявам, че президентът има някакъв ясен и завършен план, който ние не виждаме, а не се води само по емоцията на тълпата в социалните мрежи".