Служебният премиер след срещата със Заев: Преди РСМ да влезе в ЕС - трябва да изчистим проблемите си

17 юни 2021, 15:06 часа 5860 прочитания

Министър-председателят на България Стефан Янев се срещна с премиера на Република Северна Македония Зоран Заев в Министерския съвет. Двамата правителствени ръководители проведоха разговор на четири очи, последван от пленарно заседание на двете делегации.

Още: Надежда Йорданова заговори за любовен сериал между ГЕРБ и "Възраждане" (ВИДЕО)

Още: Рая Назарян представи хронограмата за правилата на КПК: Ето кога България може да поиска второто плащане по ПВУ

След разговора на четири очи между Стефан Янев и Зоран Заев двамата дадоха брифинг за медиите.

"Политиката на България спрямо РСМ и нейното членство в ЕС е ясно заявена - ние твърдо подкрепяме нашите съседи в усилията им за присъединяване към общото европейско семейство, както подкрепяме Алабния и останалите държави от Западните Балкани", заяви премиерът Янев.

"В момента търсим правилните решения, за да продължим да се движим напред. Делегацията на г-н Заев дойде днес с конкретни предложения, които тепърва ще обсъждаме и коментираме.

Още: Асен Василев: Управляващите си бламират бюджета с Антон Славчев (ВИДЕО)

Още: Радев: Дайте да си внесем депутати за по 500 лева, може да са по-отговорни (ВИДЕО)

Отново повтарям, че България категорично подкрепя РСМ за членството и в ЕС, но зачитането на националните интереси трябва да продължи и всичко трябва да бъде в рамките на правилата и диалога, с който да изчистим проблемите между двете държави", категоричен беше Стефан Янев.

"От моя гледна точка отговорността е на политиците, а не чак толкова на историците. Разбира се историците имат важна роля да изпълнят честно своите задължения. На Балканите сме с гореща кръв и ако отворим исторически дебат, това ще се превърне в един безкраен дебат.

Политиците трябва да поемат своята отговорност пред своите избиратели. Политическите отговорности се базират на диалог. Когато има нормален и честен политически диалог, ние ще намерим решения на проблемите", добави служебният министър-председател.

Още: „Станал е мутра, въпреки че е 1.40“: Ивелин Михайлов за Тошко Йорданов

Още: "Всеки има чест и достойнство": Още един депутат напусна ДПС-Доган

"Нямаме проблем с отварянето на нашите исторически архиви", каза Заев в отговор на въпрос от БГНЕС кога РСМ ще отвори архивите, за да се разкрие истината за хилядите репресирани в Македония след 1944 г. Македонският премиер даде за пример декларация, приета от парламента през 2006 г., в която се осъждат действията на държавата от 1945 до 1990 г. и репресиите срещу всички граждани, включително и тези с българско самосъзнание.

"Ние нямаме колебание, че всяко време е имало своите специфики - както във всички държави, така и в РС Македония", каза той.

В ход е номинирането на посланик в България, но поради спецификите на мултиетническата държава и коалиция, процедурата отнема повече време.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес