Двете болници в Русе – държавната УМБАЛ и частната „Медика кор“, се скараха заради предсрочното прекратяване на договора за съвместна дейност помежду им, съобщи БГНЕС.
Още: Мирослав Ненков: Много млади лекари ги ползват като роби
Още: Окончателно: НЗОК вече ще има втори подуправител
Причината – досега частната болница изпълняваше дейности по инвазивна кардиология в помещения на държавната, а от февруари УМБАЛ-Русе иска да въведе тази дейност в своята практика.
Договорът между двете болници изтича през юли 2017 г., но през ноември държавната болница изпраща тримесечно предизвестия за предсрочно прекратяване. Така „Медика кор“ трябва да се изнесе още през февруари, което изненадва неприятно частното лечебно заведение. То няма такава готовност, тъй като все още помещенията са в процес на изграждане.
Договорът е прекратен, тъй като според Закона за лечебните заведения частна болница не може да извършва дублираща дейност в помещения на държавно здравно заведение. „Ние имаме готовност за незабавно започване на инвазивна кардиология. Имаме налична модерна ангиографска лаборатория, цял етаж от болницата стои празен и очаква пациентите за лечение, имаме кадри - лекари и сестри. Искам да уверя пациентите както на Русе, така и на съседните области, които биха потърсили специализирана кардиологична помощ, че нашата болница е способна във всеки един момент да им я окаже в най-високия възможен обем“, заяви медицинският директор на УМБАЛ-Русе д-р Любен Любенов.
Още: Информационна среща за пациенти с онкологични заболявания с проф. д-р Серкан Кескин
В „Медика кор“ обаче не са убедени, че колегите им от държавната болница имат действително готовност да заработят от февруари. Нито че имат нужните специалисти за това. Частната болница работи в областта на инвазивната кардиология от 10 години, като обслужва близо 300 пациенти месечно.“Разумно ли, нормално ли е да твърди някой, че днес спира една дейност, която е разработвана 10 години и по която толкова голям брой хора се обслужват, ти веднага да можеш да почнеш да работиш. Ами няма как. Декларираният минимум специалисти, това са от двама инвазисти. Добре, те ги имат. В „Медика кор“ са пет, за да може да се направи денонощен график. С двама човека денонощен график може ли да се направи“, коментира изп.директор на „Медика кор“ д-р Кирил Панайотов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "На ход е Костадин Ангелов": ПП са събрали подписи за извънредна здравна комисия
Още: "Нереалистични очаквания": Анестезиологът след обвиненията за агресия в "Майчин дом"
В спора се намеси и кметът на Русе Пламен Стоилов, който е категоричен, че е недопустимо двете болници в града да спорят така, защото това е в ущърб на пациентите. „Няма как да лишиш повече от 300 души от квалифицирана медицинска помощ само за това, защото трябва да премерите коя болница е по-силна. Това не е нормална логика“, заяви Пламен Стоилов.
Ако държавната болница започне работа в инвазивната кардиология след месец, ще трябва сама да плаща разходите за пациентите. Към момента тя няма сключен договор със Здравната каса за тази дейност, а новият договор ще бъде подписан едва през април.
Още: "Националната детска болница се използва като параван": Експерт посочи проблемите
Още: Болницата в Перник има нов директор